2021: Επιστροφή στις νίκες και άνετο 2-0 επί του Βόλου!

Δεν άφησε αμφιβολίες σε αυτό το παιχνίδι η ομάδα του Άκη Μάντζιου που επικράτησε με σκορ 2-0 του Βόλου με τα γκολ των Σάσα και Μπερτόγλιο! Το παιχνίδι έγινε στις 7 Ιανουαρίου 2021.

Ο ΑΡΗΣ από την αρχή πήρε μπάλα στα πόδια, με σκοπό να πιέσει την αντίπαλη περιοχή, με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται πίσω από το κέντρο στα πρώτα λεπτά. Πρώτο σουτ του αγώνα στο 15’ από τον Σάσα, αδύναμο στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Βόλου, Κλέιμαν. Τρία λεπτά μετά ο Γκάνεα θα βγει από αριστερά θα κάνει την πάσα πίσω διαγώνια, με τον Σάσα να έρχεται με κίνηση έξω από την περιοχή, με το βραζιλιάνο να κάνει μπροστά το κοντρόλ και να σουτάρει με το αριστερό στην αντίθετη γωνία για το 1-0!!!

Σουτ του Μάνου στο 23’ δε θα βρει στόχο, με τον Σίλβα να βρίσκει τον Έλληνα φορ μετά από ωραία ατομική ενέργεια, θα τον κερδίσει ο Κλέιμαν, ενώ και το σουτ του Γκάνεα στο ριμπάουντ βρήκε στα σώματα. Τράβηγμα φανέλας του Δουβίκα πάνω στον Ματίγια χωρίς κάρτα το φάουλ από τον διαιτητή Παπαπέτρου στο 27’. Χωρίς κάποια καλά φάση στο επόμενο δεκάλεπτο με τον ΑΡΗ να ελέγχει το ματς, θέλοντας να επιτεθεί κυρίως από τα πλάγια με Ματέο και Σίλβα.

Ο Σίλβα μπήκε από την πτέρυγα του στην περιοχή, πέρασε τον αντίπαλο πλάσαρε, αλλά η μπάλα έξυσε το δοκάρι του Κλέιμαν στο 38’. Οι κιτρινόμαυροι μετά το τέταρτο ανέβασαν την απόδοση τους, πίεσαν τον Βόλο, που δεν είχε κάτι σπουδαίο στο 45λεπτο.

Χωρίς αλλαγή για την ομάδα του ΑΡΗ, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν τον Μπουένο με τον Σάντος, για το δεύτερο ημίχρονο. Τρομερή κάθετη του Ματίγια στο 52’ με τον Σίλβα να μην καταφέρνει να πλασάρει τον Κλέιμαν. Σκληρά τα μαρκαρίσματα των παικτών του τεχνικού του Βόλου Λόπεθ, χωρίς να τιμωρούνται με τις ανάλογες ποινές, όπως η κίτρινη κάρτα. Έτσι το παιχνίδι δεν είχε φάσεις στις δύο εστίες μέχρι και το 80’, όταν ο Μαντσίνι θα βρει το Μπερτόγλιο σε θέση βολής με τον Κλέιμαν να προλαβαίνει και να διώχνει σε κόρνερ.

Αμέσως μετά το κόρνερ, από το ποίο θα απομακρυνθεί η μπάλα, με τον Τζέγκο να παίρνει δυνατά την κεφαλιά, ο Μπερτόγλιο πήρε μπάλα έξω από την περιοχή πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια αμυντικού και λίγο πριν το πέναλτι θα σουτάρει εξαιρετικά στη δεξιά γωνία του Κλέιμαν για το 2-0 στο 82’!  Οι τρεις τους Τζέγκο, Μπερτόγλιο, Μαντσίνι είχαν μπει πριν λίγο με αλλαγή.

Σουτ από πλευράς Βόλου στο 92’ η μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπουσέ.

Οι συνθέσεις:
Άρης (Α. Μάντζιος): Μπουσέ, Σάκιτς, Ροζ, Μπεναλουάν, Γκάνεα, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (73΄Τζέγκο), Ματέο (73΄Μπερτόγλιο), Σίλβα, Μάνος (73΄Μαντσίνι)
Στον πάγκο: Σιαμπάνης, Δεληζήσης, Τζέγκο, Μαντσίνι, Λόπεθ, Μπερτόγλιο, Τσαγκαλίδης, Χατζηπιρπιρίδης, Μπαγκαλιάνης
Βόλος (A. Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Σάντσεθ, Μήτογλου, Ντεντάκης, Ριένστρα, Μπαριέντος, Δουβίκας, Μπαρτόλο, Περέα (73΄Μαρτίνες), Μπουένο (46΄Σάντος)
Στον πάγκο: Γκαραβέλης, Κολόμπο, Κιάκος, Μαρτίνες, Λογάρας, Μπάλλας, Κανελλάκης, Σάντος, Γκρίλο
Διαιτητές: Παπαπάτρου (Μπουξμπάουμ-Δίπλαρης), VAR: Σιδηρόπουλος (Σπυρόπουλος), 4ος: Τσέτσιλας