1946: Επελαύνει ο Άρης προς τον τίτλο με τεσσάρα στους δίπλα!

Η σύνθεση του Άρη κατά τη σεζόν 1945-46, την εποχή του τρίτου πρωταθλήματος.

Τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου του τοπικού πρωταθλήματος και ο Άρης ξεπερνάει με άνεση το εμπόδιο του παοκ με 2-4.
Βρισκόμαστε στις 13 Φεβρουαρίου 1946 και στο γήπεδο του παοκ στο συντριβάνι επικρατεί το αδιαχώρητο. Οι κίτρινοι όμως κόβουν από νωρίς τον βήχα στους γηπεδούχους, καθώς ο Λιακόπουλος πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτο, σκοράρει με μακρυνό σουτ. Πριν προλάβουν να συνέλθουν, ο θυελλώδης Κλεάνθης Βικελίδης περνάει τους πάντες και τα πάντα. Τελευταία στιγμή στρώνει στον Βασιλειάδη που κάνει τα γκολ δύο. Είμαστε μόλις στο 8'. Στο 23΄ ο παοκ μειώνει με τον Βασιλειάδη ΙΙ αλλά ο Άρης δεν "παίζεται". Ο Κολωνιάρης κάνει το 1-3 με ισχυρό σουτ στο 33' και αυτό είναι το σκορ του ημιχρόνου.
Το δεύτερο μέρος ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να είναι ισάξιες και να πετυχαίνουν από ένα σκολ. Στο 74' ο Άρης πέτυχε το 1-4 πάλι με τον Κολωνιάρη ενώ ο παοκ μείωσε σε 2-4 με τον Θέμη, που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο μεγάλος αστέρας του Άρη, Κλεάνθης Βικελίδης
Το ματς ήταν η αποθέωση του ολοκληρωτικού ποδοσφαίρου του Άρη που με την ποδοσφαιρική ευφυία του Κλεάνθη Βικελίδη συνέτριψε έναν φιλόδοξο αντίπαλο. Παρότι ο Κλεάνθης δεν σκόραρε, έκανε το παιχνίδι του Άρη, μοίρασε μπαλιές, αμύνθηκε και γενικά απέδειξε πως ήταν ο καλύτερος Έλληνας κυνηγός εκείνης της εποχής. Διακρίθηκαν επίσης οι Νικολαϊδης, Σταυράκμπεης και Κολωνιάρης.
Η σύνθεση του Άρη ήταν η εξής: Βελλιάδης, Αμπραχαμιάν, Σταυράκμπεης, Νικολαϊδης, Κολωνιάρης, Βασιλειάδης, Βικελίδης, Λιακόπουλος και οι αδερφοί Καυτατζή.