2019: Στον δρόμο της Ευρώπης με ανατροπή

ΑΡΗΣ-ΟΦΗ 3-1

31/03/2019

«Κλεάνθης Βικελίδης», Θεσσαλονίκη (στο εξώφυλλο η ανατροπή του Δεληζήση)

Με εντυπωσιακό τρόπο οι Κίτρινοι νίκησαν τον ΟΦΗ και βλέπουν ξεκάθαρα την Ευρώπη.
Με δύο υπέροχες εκτελέσεις φάουλ στο 89′ και στο 94′ από Ματίγια και Μαρτίνες αντίστοιχα, ο Άρης νίκησε τον ΟΦΗ -που προηγήθηκε στο «Βικελίδης»-, τρελαίνοντας τον κόσμο του και «χτυπώντας» τετράδα.

Παρά την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας ο Άρης ήταν φλύαρος και αναποτελεσματικός στο πρώτο μέρος.Το γεγονός αυτό μαζί με την αδυναμία στις επιστροφές στην άμυνα εκμεταλλεύτηκε ο ΟΦΗ και προηγήθηκε (0-1) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «κίτρινοι» είχαν την ευκαιρία να αποκτήσουν προβάδισμα στην πρώτη φάση του αγώνα αλλά ο Γιουνές μάλλον προσπάθησε να κερδίσει το πέναλτι από τον Μιχόγεβιτς.

Η πρώτη ουσιαστική φάση για τον Άρη ήταν αυτή του 7΄ με το σουτ του Φετφατζίδη από πλάγια θέση. Δύο λεπτά αργότερα, ο Νάστος είδε την κίνηση στον χώρο του Σασί, ο τελευταίος ανατράπηκε εκτός περιοχής από τον Κουέστα και δέχτηκε την κίτρινη κάρτα..

Στο 23’ ο Ντιγκινί επωφελήθηκε λάθους του Μιχόγεβιτς, ωστόσο η εκτέλεση του Γιουνές από το ύψος της περιοχής δεν ήταν η καλύτερη δυνατή.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Κουέστα ήταν και πάλι πολλά μέτρα έξω από την εστία του, το διώξιμο της μπάλας ήταν σαν πάσα στον Νάστο ο οποίος προσπάθησε ανεπιτυχώς. να εκτελέσει πίσω από τη γραμμή του κέντρου.

Φερέιρα και Κουτσιανικούλης ήταν οι μόνιμες πηγές κινδύνου για την άμυνα του Άρη και στο 26΄ μετά από υπέροχη συνεργασία των παικτών του ΟΦΗ και τελική πάσα του Κουτσιανικούλη, ο Βαζ εκτέλεσε υποδειγματικά από το ύψος του πέναλτι για το 0-1.

Ο Άρης προσπάθησε να ισοφαρίσε πρίν το ημίχρονο με τα σουτ των Ματίγια, Ντιγκινί να μη βρίσκουν τελικά στόχο.

Στο 43΄μετά από εκτέλεση φάουλ,ο Μιχόγεβιτς χρησιμοποίησε το χέρι του για να σταματήσει την πορεία της μπάλας. Ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι, το εκτέλεσε ο Ματέο Γκαρσία αλλά ο Σωτηρίου έκανε εκπληκτική απόκρουση κρατώντας το «μηδέν» για την ομάδα του.

Ο Άρης ζήτησε πέναλτι και μερικά δευτερόλεπτα μετά σε μαρκάρισμα (μετά από κόρνερ) στον Δεληζήση. Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ σταμάτησε και τον Τζανακάκη στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στις καθυστερήσεις ο Φερέιρα έκανε τρομερή κούρσα, ξεκινώντας πίσω από τη γραμμή του κέντρου, δεν τον πρόλαβαν οι Σιώπης, Ρόουζ, ούτε και ο Κουέστα αλλά στο πλασέ του επιθετικού του ΟΦΗ, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Άρη.

Ο Άρης άρχισε το β΄μέρος πιέζοντας ακόμη περισσότερο τον ΟΦΗ, αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν το βρήκε σε δύο κακές εκτελέσεις του Γιάννη Φετφατζίδη.

Ο ΟΦΗ αναγκάστηκε να προχωρήσει σε αλλαγή τερματοφύλακα στο 57ο λεπτό καθώς ο Σωτηρίου που τραυματίστηκε σε προηγούμενη φάση,δεν μπορούσε να συνεχίσει το παιχνίδι.

Ο νεοεισελθών Στρέζος αντέδρασε σωτήρια για την ομάδα του στο 62΄ σε εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, δίχως μάλιστα να είχε καλό οπτικό πεδίο.

Ο Άρης ενέτεινε την πίεση του κλείνοντας στα καρέ τους του Κρητικούς.

Στο 69’ ο Δεληζήσης, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, δεν βρήκε δίχτυα στην κεφαλιά που επιχείρησε, για να ακολουθήσει – λίγα δευτερόλεπτα μετά – ένα απογοητευτικό πλασέ του Γιουνές μετά από σέντρα του Λάρσον.

Η ισοφάριση θα έρθει δεκαπέντε λεπτά πριν το τέλος. Ο Ροζ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας έξω από την περιοχή και με εξαιρετικό πλασαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Στρέζου για το 1-1.

Λίγο έλειψε να ξαναπροηγηθεί ο ΟΦΗ.Ο Φερέιρα ,μετά από λάθος της άμυνας του Άρη,βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα, αλλά στο πλασέ που επιχείρησε η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη.Ματέο Γκαρσία και Ντάνι Λάρσον δεν κατάφεραν στο 78’ και στο 79’ να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο, η πολιορκία του Άρη συνεχίστηκε για το πολυπόθητο γκολ. Δεν το βρήκε σε διαδοχικά σουτ από τους Σιώπη, Μαρτίνες για να φθάσουμε στο 89΄.

Ο Ματίγια Με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Στρέζου κάνοντας το 2-1. Ο Άρης έψαξε και το τρίτο γκολ για να διασφαλίσει τη νίκη του και το βρήκε και πάλι από απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Μαρτίνες στις καθυστερήσεις του αγώνα (3-1).

Πείσμα και ισχυρή θέληση έδειξαν οι παίκτες του Άρεως να πάρουν τη νίκη,παρά τα λάθη που έγιναν στο παιχνίδι.Η ομάδα ανταμείφθηκε για την προσπάθεια,βοήθησε πολύ η κλάση και η ποιότητα κάποιων παικτών όπως του Ρόζ που έχει το γκολ,αλλά και η δεινότητα στις εκτελέσεις φάουλ των Ματίγια και Μαρτίνεζ.

Κορυφαίος ήταν ο Χαβιέ Ματίγια που έχει δημιουργήσει παράδοση με το μαγικό δεξί πόδι του και έδωσε το προβάδισμα στον Άρη.Ο Ροζ τα πήγε περίφημα στα καθήκοντά του και το γκολ που έβαλε ήταν υπερπολύτιμο. Μεγάλη βοήθεια και από τον Μαρτίνεζ.Ο Κουέστα είχε δύο κάκιστες αντιδράσεις στο πρώτο ημίχρονο

Ο ΟΦΗ κρατούσε τη νίκη μέχρι το 75΄και τα έχασε όλα στα τελευταία λεπτά.Διαθέτει καλές μονάδες,ωστόσο δεν έχει συνοχή και χαρακτήρα ως ομάδα.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ (Παντελίδης): Κουέστα, Τζανακάκης, Ροζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ (81’ Βαλεριάνος), Ματίγια, Σιώπης, Ματέο, Ντιγκινί, Φετφατζίδης (61’ Λάρσον), Γιουνές (75’ Μαρτίνεθ)

ΟΦΗ (Βέρα): Σωτηρίου (57’ Στρέζος), Νάστος, Κουτσιανικούλης, Κυριακίδης (68’ Παπάζογλου), Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης, Βαζ (81’ Αργυρόπουλος), Σάσι, Μπράουν, Φερέιρα, Ποτουρίδης.

ΣΤΟ 91΄ΛΕΠΤΟ….

Περίπου 20.000 φίλαθλοι σε μια λαμπρή μέρα απόλαυσαν έναν σπουδαίο ματς.
O κόσμος συνέχισε να έρχεται και μετά τις 3.00.Γύρω στις 3.15 το γήπεδο είχε εντυπωσιακή πληρότητα σε όλες τις θύρες.
Το παιχνίδι ήταν μεσημβρινό με ώρα έναρξης στις 3.00.Θύμισε παλιότερες εποχές,τότε που όλα τα ματς γινόταν με το φως της μέρας.
Παρά την κακή εξέλιξη στο πρώτο μέρος με το γκολ του ΟΦΗ και το άστοχο πέναλτι,ο κόσμος στήριξε την ομάδα με πάθος.
Η νίκη πανηγυρίστηκε έντονα από όλο το γήπεδο, με τους παίκτες μας να πανηγυρίζουν και τους φιλάθλους να τους αποθεώνουν.
Οι φίλαθλοι έφευγαν με χαρά από το γήπεδο,αφού το ματς είχε συγκλονιστικό φινάλε.
Στη φάση του πέναλτι,αρχικά κινήθηκε για την εκτέλεση ο Ντιγκινί,ο Γκαρσία όμως πήρε την μπάλα και την έστησε για να εκτελέσει.
Για μια ακόμη φορά φέτος είχαμε μια άστοχη εκτέλεση πέναλτι,θέμα που πρέπει ασφαλώς να το δει ο προπονητής.