Άρης - Τρίπολη, σε πελατειακή σχέση φέτος στο Βικελίδης

Η προϊστορία ανάμεσα στον Άρη και τον Αστέρα Τρίπολης δεν περιλαμβάνει πολλά παιχνίδια, αφού οι δύο ομάδες άρχισαν να συναντιούνται κατά τη δεκαετία του 2000. Φέτος πάντως το ζευγάρι συναντήθηκε ήδη τέσσερις φορές για πρωτάθλημα και κύπελλο και πρόκειται να συναντηθούν ακόμη δύο για τα πλέι οφς, αρχής γενομένης την Κυριακή 4 Απριλίου.

Για την προϊστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων στη Θεσσαλονίκη μπορείτε να διαβάσετε κάνοντας κλικ εδώ, ενώ ας θυμηθούμε τις δύο αναμετρήσεις που έγιναν φέτος στο Βικελίδης:

7η Αγωνιστική, 1 Νοεμβρίου 2020. Άρης - Αστέρας 1-0.

Ο Άρης πήρε δύσκολη νίκη επί του Αστέρα στη Θεσσαλονίκη με 1-0 και έφτασε του 16 βαθμούς σε 6 αγώνες, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας! Το ματς έκρινε το αυτογκόλ του Πασαλίδη στο 55'. Παρόλα αυτά ο Άρης ήταν πολύ καλύτερος και έχασε αρκετές ευκαιρίες, ενώ βρήκε μπροστά του έναν εξαιρετικό Παπαδόπουλο. Με τον Άρη ντεμπουτάρησαν οι Σιαμπάνης, Μπενανλουάν και ο Σίλβα που πέρασε ως αλλαγή.

ΕΔΩ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Φάση των 16 του κυπέλλου, 20 Ιανουαρίου 2021. Άρης - Αστέρας 2-0.

Ο Άρης δυσκολεύτηκε στα πρώτα 65 λεπτά του αγώνα. Ωστόσο οι αλλαγές που έκανε ο Άκης Μάντζιος αποδείχτηκαν καταλυτικές για την έκβαση του αγώνα και έδωσαν τελικά τη λύση στην ομάδα μας που πήρε σαφές προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην Τρίπολη.

Ο Μαντσίνι λίγο μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, έστειλε την μπάλα με γυριστή κεφαλιά στα δίχτυα μετά τη σέντρα του Σάκιτς, στο 66'! Έξι λεπτά αργότερα ο Άρης έφτασε στο δεύτερο γκολ. Ο Μαντσίνι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Πασαλίδη και πέρασε γρήγορα μπροστά, έδωσε τον Μπερτόλιο που με έξοχο πλασέ έκανε το 2-0. Η νίκη ήρθε όπως και η πρόκριση λίγες μέρες αργότερα, στη ρεβάνς της Τρίπολης!

ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Τη Κυριακή το απόγευμα ο Άρης θα φροντίσει να τριτώσει το καλό για φέτος, πετυχαίνοντας την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια επί του Αστέρα, μιας ομάδας ομολογουμένως από τις καλύτερες φέτος στο πρωτάθλημα. Η νίκη του Άρη θα τον διατηρήσει στη δεύτερη θέση και θα του δώσει ψυχολογικό έρεισμα απέναντι στους αντίπαλους του.