Φιλική ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα στην Αυστρία

Ηττήθηκε ο Άρης στο πρώτο του φιλικό τεστ στο έδαφος της Αυστρίας, αφού έχασε από τον Ερυθρό Αστέρα του Βελιγραδίου με 2-1. Ο Άρης ήταν μέτριος, έχασε πέναλτυ με τον Ματέο Γκαρσία, ενώ σκόραρε με τον Μπερτόλιο (1-1) στο 78', όταν του δόθηκε δεύτερο συνεχόμενο πέναλτυ!

Ο Άκης Μάντζιος χρησιμοποίησε τρεις παίκτες από την Κ19 αλλά και τον Παναγιώτη Τσαγκαλίδη ο οποίος επέστρεψε από τον δανεισμό του. Στο κέντρο της άμυνας, ο Γιώργος Δεληζήσης είχε δίπλα του τον νεαρό Ασλανίδη ενώ οι Μαρμαρίδης (δεξιά), Γκάνεα (αριστερά) ήταν στα άκρα. Ματίγια και Κριμιτζάς ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, στη μεσοεπιθετική τριάδα χρησιμοποιήθηκαν οι Γκάμα, Ματέο Γκαρσία, Τσαγκαλίδης ενώ ο Δημήτρης Μάνος ήταν στην κορυφή.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν κυρίαρχος στο Α μέρος με τον Χουλιάν Κουέστα να κρατάει το σκορ στο μηδέν.

Ο Άκης Μάντζιος προχώρησε σε αλλαγές και δοκιμές στο δεύτερο ημίχρονο καθώς αντικατέστησε επτά παίκτες. Οι αλλαγές δεν άλλαξαν τη ροή του παιχνιδιού καθώς ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων, εμφανίστηκε πιο απειλητικός και μάλιστα βρήκε το γκολ στο 59ο λεπτό με τον Μπάμπιτς σε μια στημένη φάση όπου η άμυνα του Άρη πιάστηκε στον ύπνο (1-0).

Στη συνέχεια και μετά από τις πολλές αλλαγές που έκανε και ο τεχνικός του Ερυθρού Αστέρα, ο Άρης έγινε πιο επιθετικός. Στο 71’ ο Μπερτόγλιο ήταν άστοχος (με κεφαλιά) σε κενή εστία, στο 76’ στο πρώτο κερδισμένο πέναλτι του Άρη η εκτέλεση πέναλτι του Ματέο Γκαρσία πήγε ψηλά άουτ, για να ακολουθήσει και δεύτερο πέναλτι  το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπερτόγλιο στο 78’ (1-1). Με τον ίδιο τρόπο, ο Ερυθρός Αστέρας απέκτησε και πάλι το προβάδισμα καθώς ένα μαρκάρισμα του Μαρτίνη κρίθηκε αυστηρά αντικανονικό και ο Κάνγκα έκανε το 2-1 (81’). Τίποτε δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά και ο Άρης δεν απέφυγε την ήττα στο πρώτο του τεστ για τη νέα σεζόν!

Οι ομάδες αγωνίστηκαν με τους εξής παίκτες:

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντέγιαν Στάνκοβιτς): Πόποβιτς, Γκάγκιτς, Ρόντιτς (46’ Γκόμπελιτς), Μπάμπιτς, Πάνκοφ, Πέτροβιτς, Νίκολιτς, Κατάι, Ίβανιτς, Μπεν Κστρόβιτς. Μετά τις αλλαγές στο 66ο λεπτό η 11αδα του Ερυθρού Αστέρα ήταν η εξής: Πόποβιτς, Μπακαγιόκο, Ντέγκενεκ, Εράκοβιτς, Γκόμπελιτς, Σανόγκο, Κάνγκα, Φάλκο, Σρνιτς, Γκάβριτς, Πάβκοβ.
ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μαρμαρίδης, Ασλανίδης, Δεληζήσης, Γκάνεα, Ματίγια Κριμιτζάς, Τσαγκαλίδης, Μπρούνο Γκάμα, Ματέο Γκαρσία, Μάνος.
Η ενδεκάδα που άρχισε το δεύτερο ημίχρονο: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Γκάνεα, Δεληζήσης, Κριμιτζάς Σάκιτς, Ματέο Γκαρσία Μπρούνο, Μαντσίνι, Μπερτόγλιο. Στο 80ο λεπτό πέρασαν στο παιχνίδι οι Μαρτίνης, Λούκας Σάσα και Χατζηπιρπιρίδης.