Άκουσαν κιτρινόμαυρα κάλαντα στην Κρήτη

Επιβλητική πρόκριση με δεύτερη νίκη επί του φιλόδοξου ΟΦΗ και ο, εξίσου φιλόδοξος για το κύπελλο, Άρης πήρε πανηγυρικά τον δρόμο για τους οκτώ του θεσμού! Τα κάλαντα που ακούστηκαν λοιπόν στο Ηράκλειο είχαν κιτρινόμαυρη χροιά και ο Άρης ολοκλήρωσε μια τετράδα αγώνων εναντίον των δυνατών εφέτος κρητικών έχοντας δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και μία πρόκριση!

Ο Άρης ολοκλήρωσε τη δουλειά που είχε αρχίσει με επιτυχία πριν από τρεις εβδομάδες στη Θεσσαλονίκη και επιβλήθηκε και πάλι των κρητικών με 0-2 χάρη σε γκολ των Γκάμα και Καμαρά.

Οι γηπεδούχοι αναλώθηκαν σε μια άσκοπη υπεροχή, χωρίς να μπορούνε να ενοχλήσουν σημαντικά την εστία του Κουέστα καθ'όλο το πρώτο μέρος. Και σαν να μην έφτανε αυτό, έμειναν και με δέκα παίκτες λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αφού ο Μεγιάδο σταμάτησε αντικανονικά τον Καμαρά στο 43'. Ο διαιτητής αρχικά έδειξε κίτρινη κάρτα, αλλά το ΒΑΡ υπέδειξε πως το φάουλ ήταν για αποβολή, όπερ και εγένετο, αφήνοντας τους γηπεδούχους με δέκα και με πολύ δύσκολο το έργο τους στο Β μέρος.

Ο Άρης ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το Β ημίχρονο, αφού κέρδισε πέναλτυ στο ξεκίνημα του. Την εσχάτη των ποινών μετέτρεψε σε γκολ ο Μπρούνο Γκάμα, κλείνοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση υπέρ του Άρη και ψαλιδίζοντας τα φτερά των κρητικών. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε απλά ο Καμαρά με το δεύτερο τέρμα του Άρη στο 81', που σφράγισε την πρόκριση των κιτρίνων στις 8 καλύτερες ομάδες του θεσμού του κυπέλλου.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Τοράλ (68' Κοροβέσης), Ντε Γκουζμάν, Καμάου (63' Στάικος), Τσιλιαννίδης (63' Γιάννου), Καστάνιος (63' Λάμπρου).

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο (75' Μπεναλουάν), Μπράμπετς, Γκάνεα, Τζέγκο, Εντιαγέ (64' Ματίγια), Σάσα, Γκάμα (75' Λόπεθ), Ιτούρμπε (64' Λούμορ), Καμαρά (85' Μαρμαρίδης).