1940: Ίσως η πιο εκπληκτική φωτογραφία σχετικά με τον Άρη

Στο εξώφυλλο: Τιμή και δόξα στον μεγάλο Κλεάνθη Βικελίδη από τον απλό λαό του Άρη!

Η φωτογραφία που σας παρουσιάζω είναι παλιά, είναι κακοτραβηγμένη, είναι σε κακή ποιότητα εκτύπωσης καθώς έχει παρθεί από εφημερίδα. Κι όμως. Στις δεκάδες χιλιάδες φωτογραφιών που έχω στο αρχείο μου από την ιστορία του Άρη, αυτή είναι ίσως η καλύτερη, η πιο αντιπροσωπευτική της λεβεντιάς και του μεγαλείου του μεγαλύτερου ποδοσφαιριστή που φόρεσε τη φανέλα του Άρη μας!
Στην φωτογραφία απεικονίζεται ο Κλεάνθης Βικελίδης να μεταφέρεται στα χέρια και τους ώμους απλών ενθουσιωδών αρειανών. Τι είχε συμβεί;
Βρισκόμαστε στην 21η Απριλίου 1940 και ο Άρης δίνει ένα δύσκολο παιχνίδι για το κύπελλο Ελλάδας της σεζόν 1939-40. Πρόκειται για τον ημιτελικό και αντιμετωπίζει σε μονό αγώνα την πρωταθλήτρια ΑΕΚ. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακόμη και μετά από παράταση, ο αγώνας θα ξαναγίνει στην έδρα του αντίπαλου, καθώς τότε δεν είχαν ακόμη οριστεί τα πέναλτυ ως μέσο λύσης των διαφορών.
Στο γήπεδο του Ηρακλέους υπήρχαν πάνω από 10.000 οπαδοί, ενώ οι εισπράξεις του αγώνα πέρασαν τις 100.000 δραχμές, ποσό που αποτέλεσε ρεκόρ της προπολεμικής περιόδου για τον Άρη και τη Θεσσαλονίκη.

Οι δύο ομάδες πριν τον αγώνα, ο Άρης φοράει μαύρα, ο Κλεάνθης διακρίνεται σχεδόν στη μέση
Μετά από συναρπαστικό αγώνα και πολλές φάσεις εκατέρωθεν, οι δύο ομάδες έρχονται ισόπαλες με 1-1 (0-1 στο 24' Χατζησταυρίδης, 1-1 στο 81' ο Βικελίδης). Στην παράταση η ΑΕΚ πετυχαίνει το 1-2 στο 98΄ με σουτ του Μαρόπουλου και φαντάζει σίγουρη για τον τελικό. Ωστόσο ο Βικελίδης δεν έχει πει την τελευταία του κουβέντα! Ο Ράμμος πασάρει στον Σιδηρόπουλο, αυτός σουτάρει προς το τέρμα της ΑΕΚ. Ο Βικελίδης παρεμβαίνει στην πορεία της μπάλας και της αλλάζει τροχιά ξεγελώντας τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ! Βρισκόμαστε στο 115' περίπου, πέντε λεπτά πριν την λήξη! Το τι γίνεται στην κερκίδα δεν περιγράφεται! Ο κόσμος εκστασιασμένος βρίσκει είσοδο στον αγωνιστικό χώρο από ένα χαλασμένο μέρος της περίφραξης. Δεκάδες αρειανοί μπαίνουν μέσα με ένα μόνο σκοπό: Να αγγίξουν και να φιλήσουν τον Κλεάνθη! Τον σηκώνουν ψηλά και τον παίρνουν μαζί τους εκτός του γηπέδου! Η πορεία θα ακολουθήσει ξέφρενα τους δρόμους της πόλης μέχρι τον Λευκό Πύργο!
Ο διαιτητής Πασσαλάρης από τον Πειραιά κοιτάζει σαστισμένος τον κόσμο να απομακρύνεται! Το ματς έχει ακόμη 3-4 λεπτά για τη λήξη! Τι να κάνει ο κακόμοιρος, σφυρίζει τη συνέχιση του αγώνα! Στον χρόνο που απομένει ο Άρης παίζει με δέκα! Σύντομα όμως ακούγεται το σφύριγμα της λήξης και οι υπόλοιποι παίκτες φεύγουν για να βρουν τον Κλεάνθη στους πανηγυρισμούς για την ανέλπιστη ισοπαλία!
Πρωτοσέλιδο της εποχής
Ο Άρης έφερε 0-0 και στον επαναληπτικό και τελικά πήρε την μεγάλη πρόκριση λίγες βδομάδες αργότερα, κερδίζοντας με το καθαρό 3-0 την αήττητη έως τότε ΑΕΚ.
Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά περισσότερα για τον Κλεάνθη Βικελίδη και για τα έντονα συναισθήματα που εμφυσούσε με το παιχνίδι του στην κερκίδα. Αυτή η φωτογραφία είναι ότι πιο ενδεικτικό της προσφοράς του και της αγάπης που τύγχανε από τους αγνούς φιλάθλους του μεγάλου Άρη εκείνων των καιρών.