Πάρντιου: «Μας δυσκόλεψε ο σχηματισμός του ΠΑΣ Γιάννινα, κακή η διακοπή τώρα"

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Ο τεχνικός του Άρη, Άλαν Πάρντιου μιλώντας στη NOVA μετά τη νίκη του Άρη με 4-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες είπε:

«Ο προπονητής της αντίπαλης ομάδας έπαιξε ένα σύστημα που μας δυσκόλεψε γιατί δουλεύαμε άλλα πράγματα περιμένοντας ένα διαφορετικό σύστημα. Είμαι ευχαριστημένος γιατί σκοράραμε αρκετά γκολ. Είχαμε την κατοχή και τον έλεγχο, πέρα από το διάστημα που ακολούθησε μετά το πρώτο γκολ, αλλά είμαστε χαρούμενοι γιατί βρήκαμε τον τρόπο να σκοράρουμε πολλά γκολ».

O Βρετανός συνέχισε τις δηλώσεις του στη συνέντευξη τύπου:

«Δυστυχώς για μας έχουμε τη διακοπή του Πρωταθλήματος τώρα καθώς είμαστε σε καλό μομέντουμ. Είχα το προαίσθημα ότι μετά τα τελευταία τρία παιχνίδια ο ΠΑΣ θα έκανε κάτι διαφορετικό. Σίγουρα ο προπονητής των Ιωαννίνων είδε ότι είχαμε 70% κατοχή στα τελευταία παιχνίδια και με το σχήμα που χρησιμοποίησε θα έλεγα ότι μας αιφνιδίασε αυτή η κίνηση γι αυτό άλλαξα σχηματισμό και διάταξη στο ημίχρονο. Έτσι πρέπει να γίνεται. Οι προπονητές αλλάζουν το σύστημα και τη διάταξη για να μπερδέψουν τον αντίπαλο. Δεν είχα παράπονο από τον Καμάτσο αλλά έπρεπε να κάνω αυτή την κίνηση. Η αλήθεια είναι ότι ο αντίπαλος προπονητής ήταν λίγο άτυχος γιατί όταν σκοράραμε άλλαξε τον σχηματισμό και η ομάδα του είχε ευκαιρίες στο μοναδικό δεκάλεπτο στο οποίο δεν είχαμε τον έλεγχο του αγώνα.

Θα έλεγα ότι ηρεμήσαμε κάπως μετά το γκολ. Αντιθέτως ο ΠΑΣ έπαιξε σα να μην είχε κάτι να χάσει. Αυτό γίνεται παντού. Χρειάζεται και η τύχη. Αμυνθήκαμε καλά, αλλάξαμε τη διάταξη και σκοράραμε κι άλλα γκολ αν και προσωπικά εκτιμώ ότι θα έπρεπε να σκοράρουμε και στο πρώτο ημίχρονο. Δεν είναι τόσο σύνηθες για μια ομάδα να πετυχαίνει εννιά γκολ σε δύο αγώνες. Προσπαθούμε να ξεκλειδώσουμε τις άμυνες και είναι σημαντικό ότι για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η ομάδα σκόραρε από στατική φάση. Μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν πολλά παιδιά τα οποία είναι καινούργια στην ομάδα και χρειάζονται αυτοπεποίθηση.

Ο διαιτητής σφύριξε σα να ήταν στο αγγλικό Πρωτάθλημα. Πήγα και του είπα ότι στην Αγγλία αφήνουν την εξέλιξη του παιχνιδιού σε αντίθεση με το ελληνικό Πρωτάθλημα. Η διαιτησία ήταν εξαιρετική και θα ζητήσω να προωθηθεί στην ομοσπονδία. Σε ότι αφορά τη φάση του πέναλτι, δεν έχω καμία αμφιβολία.

Ο Ζερβίνιο μπορεί να κάνει αυτό που κάνει ο Γκρέι. Και οι δύο μπορούν να παίξουν 60-70 λεπτά. Ο Γκρέι ήταν πολύ καλός στα λεπτά που χρησιμοποιήθηκε. Το ξαναλέω. Πρέπει να αποκτήσουμε αυτοπεποίθηση. Ο Ζερβίνιο προφανώς δεν είναι κλασικό 9αρι».