Κεντρικές Ειδήσεις

Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

Με το δεξί στα πλέι οφ ο ΑΡΗΣ, κέρδισε τον ΟΦΗ 3-1!Πρωταγωνιστής ο Γκάμα!

Ο ΑΡΗΣ βγήκε νικητής στον πρώτο αγώνα των πλεί οφ της Σούπερ Λίγκας, που επανήλθε ύστερα από σχεδόν τρεις μήνες, λόγω του λοκ ντάουν που επιβλήθηκε εξαιτίας του κωροναιού, κερδίζοντας τον ΟΦΗ με σκορ 3-1, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έχοντας πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Γκάμα που πέτυχε δυο γκολ!!!

Χωρίς τον Χαβιέ Ματίγια λόγω τιμωρίας πήγε ο ΑΡΗΣ σε αυτό το παιχνίδι, με τον Βέλεθ να παίρνει τη θέση του στην εντεκάδα. Ο Μίκαελ Ένινγκ διάλεξε το αγαπημένο του ως τώρα 4-4-2, με τον Ισπανό να παίρνει τη θέση του δεύτερου κόφτη στο κέντρο.

Πίεσε στα πρώτα λεπτά ο ΑΡΗΣ, κράτησε τη μπάλα στο πεντάλεπτο τη μπάλα μπροστά με ένα σουτ του Γκάμα στο 2’, από θέση αριστερά και διαγώνια προς τη γωνία της μεγάλης περιοχής. Στο 5’ ο Γκάμα θα βγει από αριστερά, θα βρει εντός περιοχής τον Λάρσον, αυτός δε θα κάνει το σουτ, η μπάλα θα βρει τον Ιντέγε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά θα χάσει το κοντρόλ με τη μπάλα να βγαίνει κόρνερ από τους αμυντικούς. Ο Βέλεθ θα πάρει την κεφαλιά στο 6’ μετά το κόρνερ του Φετφατζίδη, με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ Γουάλι να διώχνει εκ νέου σε κόρνερ.

Εν συνεχεία οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ισορροπώντας το παιχνίδι μετά το δυνατό ξεκίνημα των κιτρινόμαυρων. Ο Μάνος στο 16’ θα πάρει την κεφαλιά μετά από κόρνερ, για να φύγει ψηλά η μπάλα άουτ. Με την ασταμάτητη βροχόπτωση να δυσκολεύει τις ενέργειες των παικτών. Ενώ δύο λεπτά μετά οι επιθετικοί της ομάδας από την Κρήτη, συνεργάστηκαν άψογα φέρνοντας τη μπάλα με καλή εναλλαγή της μπάλας έξω από την περιοχή, με το σουτ να πηγαίνει τελικά πάνω στον Κουέστα.

Ο καλύτερος ΟΦΗ σε αυτό το διάστημα θα ανοίξει το σκορ στο 21’, μετά από επίσης ωραία συνεργασία και μετά την κακή - λάθος προβολή του Δεληζήση, με τη μπάλα να γυρνά στον Μάνο, που βρήκε τον Σακόρ ελεύθερο να σουτάρει για να βρει η μπάλα σε αμυνόμενο, με τον Κουέστα να μη μπορεί να κάνει κάτι, για το 0-1!!

Στο 25’ έγινε διάλειμμα για να ξεκουραστούν οι 22 ποδοσφαιριστές για να επανέλθουν δύο λεπτά μετά.

Αρκετά εύκολα κατεβαίνει ο ΟΦΗ κάτω από το κέντρο, αφού οι μέσοι του έχουν αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους αντιπάλους τους να μη μπορούν να ακολουθήσουν, με συνέπεια να ανεβαίνουν τα μαρκαρίσματα και να δημιουργούνται κενά. Πιο έτοιμη η ομάδα του κ.Σίμου. Δυνατά μαρκαρίσματα μετά το μισάωρο έριξαν εκ νέου το ρυθμό του αγώνα, με τον Ιντέγε να δέχεται την κίτρινη κάρτα και να συνεχίζει τα απρόσεκτα μαρκαρίσματα φλερτάροντας με τη δεύτερη κίτρινη – κόκκινη.

Ο Νέιρα θα ταλαιπωρήσει την άμυνα του ΑΡΗ στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, θα βρει τον αμαρκάριστο Μάνο, ο οποίος στο 36’ θα δεχτεί τη μπάλα αλλά θα υποδειχθεί σε θέση οφ σάιντ. Το ζητούμενο είναι η ευκολία με την οποία οι επιθετικοί του ΟΦΗ, να επιτυγχάνουν την τελική πάσα σε πολυπρόσωπη άμυνα εκτός περιοχής. Από την άλλη οι παίκτες του Ένινγκ δεν πέφτουν στη μπάλα και αφήνουν κενά.

Ο Φετφατζίδης βρήκε πολύ ωραία τον Ρόουζ που κατέβηκε την πλευρά, θα γυρίσει από τη γραμμή του άουτ στον Γκάμα που έκανε την κίνηση στο πέναλτι, για να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 42’!!!

Ο διαιτητής της αναμέτρησης Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος, ενώ έδειξε τρία λεπτά καθυστερήσεις κράτησε τρία επιπλέον!!!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα από αυτούς του ΑΡΗ, οι οποίοι δεν έλυσαν το πρόβλημα με την πίεση στην πρώτη πάσα, όπως και το γέμισμα των κενών που δημιουργεί η παρουσία του Βέλεθ ως δεύτερου κόφτη δίπλα από τον Σάσα, παρά το γεγονός πως πιέζει αρκετά μπροστά τους αμυντικούς πριν βγουν από την περιοχή τους. Αρκετά ανεκτικός ο ρέφερι της αναμέτρησης για τον Μαρινάκη, που παίζει από την αρχή σκληρά, έχοντας κάνει κι ένα χέρι στο 60’ ενώ είχε ήδη δει μία κίτρινη κάρτα.

Καλό το σουτ του Μάνου στο 61’ με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Σκληρό το μαρκάρισμα του Στάικου στο 62’ πάνω στο Σάσα, χωρίς κίτρινη από τον Διαμαντόπουλο. Πολύ ωραία η κίνηση από αριστερά του Γκάμα που θα μπει στη περιοχή, θα κάνει την παράλληλη προς τα δεξιά για τον Φετφατζίδη αφού άφησε ο Μαντσίνι, ο Έλληνας επιθετικός θα κάνει το σουτ με φάλτσο για να φύγει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γουόλι, σε μία φάση που έγινε στο 66’.

Στο 70’ υπήρξε δεύτερη διακοπή για να πάρουν ανάσες οι ποδοσφαιριστές!

Ο Φετφατζίδης θα κάνει τη διαγώνια κίνηση προς τον άξονα από θέση δεξιά, ο Στάικος θα τον ανατρέψει για να κερδίσει το φάουλ, εκτός περιοχής. Ο Γκάμα με άψογη εκτέλεση θα στείλει τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στα δίχτυα του Γουόλι που θα μείνει ακίνητος, για το 2-1, δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους, στο 73’!!! Καθαρό φάουλ και κίτρινη κάρτα στο 77΄πάνω στον Μαντσίνι δεν δίνεται!

Τρία λεπτά μετά ο ΑΡΗΣ θα κάνει τρία τα τέρματα του, όταν ο Λάρσον θα μπει στην περιοχή από δεξιά, αυτός με διαγώνια πίσω πάσα λίγο πάνω από το πέναλτι θα βρει τον Φετφατζίδη, αυτός θα δει τον Κόρχουτ έτοιμο να σουτάρει, όπως και θα κάνει με ωραίο διαγώνιο σουτ στην αντίθετη γωνία από θέση αριστερά, με τον Γουόλι να μένει για ακόμα μία φορά ακούνητος, για το 3-1!!!

Πολλές και οι αλλαγές σε αυτό το σημείο, μιας και οι ομάδες έχουν δικαίωμα να κάνουν από πέντε!

Με αυτές τις αλλαγές ο Ένινγκ άφησε το 4-4-2 και ο ΑΡΗΣ αγωνίστηκε με το 4-3-3 ως το τέλος του αγώνα, ο οποίος κύλησε με μάχες κυρίως στο κέντρο του γηπέδου, καθώς ο ρυθμός έπεσε εκ νέου. Στο 93’ υπήρξε μία πτώση του Φιγκειρέδο, όπου τέσσερις βοηθοί του Διαμαντόπουλου στο VAR δεν κατάλαβαν πως η φάση δεν είναι πέναλτι κι έπρεπε να στείλουν στο βίντεο τον ρέφερι του αγώνα, για να παιχτούν ακόμα δύο λεπτά. Μόνο πίκρα για τους Έλληνες διαιτητές, που πνίγονται σε μια κουταλιά νερό.