Κεντρικές Ειδήσεις

Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

Δάμασε το αλογάκι, με γκολ του Ρόουζ

Πιο εύκολη νίκη απ’ ότι δείχνει το σκορ 1-0 απέναντι στην ΑΕΛ.Γκολ που πέτυχε ο Ρόουζ για πάρει την νίκη ο ΑΡΗΣ  παραμένοντας σε τροχιά κορυφής.

Κακό το σουτ του Μαντσίνι στο 12’ από το σημείο του πέναλτι η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, ενώ στο 18’ κεφαλιά του Γκαρσία μετά από ωραία κίνηση, η μπάλα θα φύγει δίπλα από δεξί κάθετο δοκάρι. Αναγκαστική αλλαγή του Μαντσίνι στο 20’ με τον Αργεντίνο να έχει τράβηγμα στο πόδι. Τη θέση του πήρε ο Μάνος στην κορυφή της επίθεσης. Κάκιστος ο διαιτητής της αναμέτρησης Κουμπαράκης, που σφύριζε σε κάθε επαφή, σταματώντας το ρυθμό συνεχώς.

Ο ΑΡΗΣ άνοιξε το σκορ στο 30’ όταν μετά από σουτ του Σάσα εκτός περιοχής η μπάλα κατέληξε κόρνερ, ο Ρόουζ βρέθηκε στην εκτέλεση του στο δεύτερο δοκάρι, ύστερα από γύρισμα αμυνόμενο από το πρώτο δοκάρι, για το 1-0!

Εξαιρετικό γύρισμα του Γκάμα στο 34’ με τον Σάσα να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Καμία φάση για την ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο.

Με μία αλλαγή για την ΑΕΛ άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Μιλοσάβλιεβιτς να παίρνει τη θέση του Σπάρβ. Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μισού, με πολλά φάουλ και δυναμικές μονομαχίες. Οφ-σάιντ το γκολ του Μάνου στο 54’, μετά και από υπόδειξη του VAR.  Πολύ άουτ το πλασέ του Νικολιά στο 62’ όταν ο Σάσα δεν κράτησε τη μπάλα, με συνέπεια να τη γυρίσει στον Ντρούγιτς. Σουτ του Γκαρσία μετά από κόρνερ του Γκάμα, η μπάλα στην αγκαλιά του  Μπάγιτς στο 64’.

Σουτ του Ακούνια στο 80’ η μπάλα άουτ. Από πολύ πλάγια ο Σίλβα θα σουτάρει μέσα από την περιοχή, ο τερματοφύλακας των βυσσινί θα διώξει, στο 81’. Τρομερή και η προσπάθεια του Γκαρσία που βρήκε άριστα τον Πορτογάλο. Εν συνεχεία οι δύο ομάδες συνέχισαν να προσπαθούν να ελέγξουν το χώρο του κέντρου, με τους εξτρέμ του ΑΡΗ να πιέζουν ψηλά θέλοντας να κρατήσουν πίσω τον αντίπαλο.

ΓΙΑ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Οι συνθέσεις:
Άρης (Α. Μάντζιος): Σιαμπάνης – Σούντγκρεν (70’ Σάκιτς), Ρoζ, Δεληζήσης, Ιωάννου – Σάσα, Τζέγκο (69’ Ματίγια) – Μπερτόλιο (88' Κάτσε), Γκάμα (69’ Σίλβα), Ματέο Γκαρσία – Μαντσίνι (19’ λ. τρ. Μάνος)
Στον πάγκο: Κουέστα, Μάνος, Λόπεθ, Σίλβα, Γκάνεα, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Κάτσε, Ματίγια,
Λάρισα (Τ. Φέστα): Μπάγιτς, Καρανίκας, Μιχαήλ, Σπαρβ (46΄Μιλοσάβιεβιτς), Ντουρμισάι, Τσόσιτς, Ζίζιτς, Πινακάς (83΄Γλυνός), Κολομπίνο, Νικολιάς, Ντρούγιτς (65΄Ακούνια)
Στον πάγκο: Ναγκί, Ηλιάδης, Μιλοσάβλιεβιτς, Γλυνός, Ζαχαράκης, Μαϊνδανός, Μπέρτος, Ακούνια, Νούνιτς
Διαιτητής: Κουμπαράκης, Βοηθοί: Δημητριάδης-Κωνσταντίνου, VAR: Σιδηρόπουλος, AVAR: Σαμοϊλης, 4ος: Βρέσκας