Παίκτες Επαγγελματικού Ποδοσφαίρου (1979-2006)

1993: Απόδραση απ’ τη Γαλλία με σούπερ Άντερσον

Την 6η του νίκη σε 7 αγώνες στο πλαίσιο των ομίλων του Κυπέλλου Κυπελλούχων πέτυχε ο Άρης στην έδρας της Σολέ ανοίγοντας το δρόμο της πρόκρισης στα ημιτελικά.

Στον αγώνα, που έγινε στις 19 Ιανουαρίου 1993, ο Άρης κατέβηκε με υπηρεσιακό προπονητή τον Νίκο Κεραμέα, ενώ στις κερκίδες βρέθηκε και ο νέος προπονητής της ομάδας Σβι Σερφ. Στην αναμέτρηση Τάρπλεϊ ξεκίνησε πολύ άστοχα (0/5) όμως στη συνέχεια κέρδισε τις μάχες κάτω από τα καλάθια και σε συνδιασμό με την εκπληκτική άμυνα του Άντερσον πάνω στο Ριγκοντό μπήκαν οι βάσεις για την μεγάλη επικράτηση. Πέρα από την άμυνα ο Άντερσον βοήθησε και επιθετικά μαζί με τον Βουρτζούμη αναγκάζοντας με την ευστοχία τους τους Γάλλους να αλλάξουν την άμυνα τους από ζώνη σε 2-3. Οι Τάρπλεϊ και Άντερσον ανανέωσαν πολλές επιθέσεις με τα επιθετικά ριμπάουντ που κέρδισαν και ο Άρης βρέθηκε στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ με 30-36. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους κίτρινους και με τους Ριγκοντό και Άλεν κατόρθωσαν να μείνουν σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους τους. Το παιχνίδι υπέρ του Αυτοκράτορα κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν αρχικά οι Γάσπαρης και Τάρπλεϊ έτρεξαν ένα 0-7 σερί κάνοντας το 48-58 στο 32ο λεπτό. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι Γάλλοι επιχείρησαν κυρίως με τρίποντα να μειώσουν όμως φάνηκαν άστοχοι ,οι Τάρπλεϊ και Άντερσον κέρδισαν όλα τα ριμπάουντ και ο Άρης τελικά έφτασε σε ακόμα μία νίκη με 60-70.
MVP της αναμέτρησης ο Τζέι Τζέι Άντερσον που πέραν από την εξουδετέρωση του Ριγκοντό ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με double-double (13 π,11 ρ) ενώ πολύ καλός ήταν και ο Τάρπλεϊ που ξεπέρασε γρήγορα την αστοχία του πρώτου πενταλέπτου κυριαρχόντας κάτω από τα καλάθια.
ΣΟΛΕ : Ριγκοντό 8, Εβάνο 17, Αλινέϊ 6, Άλεν 17, Ζον 4, Κίτσεν 6
ΑΡΗΣ : Γιαννάκης, Μισούνοφ 4, Γάσπαρης 8, Άντερσον 13, Αγγελίδης 8, Ιωάννου 2, Τάρπλεϊ 26, Βουρτζούμης 9