Αφιερώματα

1940: Πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας επί του παοκ

Ο τερματοφύλακας του Άρη Γκότσης εν δράση
Δεν ήταν εύκολο να προκριθεί στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας ο Άρης, καθώς χρειάστηκε δύο αγώνες για να προκριθεί εις βάρος του παοκ. Στην προπολεμική εποχή δεν υπήρχε η διαδικασία των πέναλτυ και έτσι αν ένα ματς ερχόταν, ισόπαλο ακόμη και μετά από παράταση, επαναλαμβανόταν. Ο Άρης έπαιξε εναντίον του παοκ στις 24 Μαρτίου 1940, αλλά οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες με 1-1. Έτσι ορίστηκε δεύτερος αγώνας, στις 7 Απριλίου 1940, στο γήπεδο του παοκ, στο Σιντριβάνι.

Το ματς σύμφωνα με δημοσίευμα της εποχής, το παρακολούθησε το μεγαλύτερο πλήθος που είχε παρακολουθήσει μέχρι τότε αγώνα στη Θεσσαλονίκη, οπότε πιθανόν να υπήρχαν στο γήπεδο πάνω από 20.000 οπαδών και των δύο ομάδων. Δεκάδες ήταν και οι επίσημοι, με παρούσα όλη τη στρατιωτική και πολιτική ηγεσία του τόπου!
Οι επίσημοι κάθονταν άνετα στα καθίσματα τους. Για τους υπόλοιπους οπαδούς επικρατούσε το αδιαχώρητο στο γήπεδο του Σιντριβανίου.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά, διεκδικόντας η κάθε μία την πρόκριση για τον εαυτό της, ωστόσο μόλις έφταναν στην αντίπαλη περιοχή καταβάλλονταν από μια ανεξήγητη νευρικότητα! Ίσως να έφταιγε το ειδικό βάρος που είχε το ματς, αφού ο νικητής θα διεκδικούσε τη συμμετοχή σε έναν ημιτελικό κυπέλλου.
Το ματς ήταν μοιρασμένο, με τον παοκ να έχει δοκάρι στο 22' μετά από σουτ του Μποσταντζόγλου, ενώ μετά το 30' ο Κλεάνθης χάνει μερικές καλές ευκαιρίες. Το ημίχρονο είναι ισόπαλο και οι δύο ομάδες δείχνουν ισοδύναμες. Το δεύτερο μέρος φέρνει τις ομάδες να επιτίθενται διαδοχικά και τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη. Αλλά οι αμυντικές γραμμές βρίσκονται σε καλή μέρα και ιδιαίτερα ο τερματοφύλακας του παοκ Σωτηριάδης βρίσκεται σε μεγάλη φόρμα. Ωστόσο στο 68' ο Χατζηνικολάου του Άρη κάνει ένα πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή. Η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο. Εκεί βρίσκεται ο Κλεάνθης Βικελίδης που δεν συγχωρεί τέτοια πράγματα! Με το κεφάλι την βάζει στα δίχτυα, παρά την απεγνωσμένη προσπάθεια του Σωτηριάδη! Μετά το γκολ οι παίκτες του παοκ τα έχασαν και ο Άρης παραλίγο να πετύχαινε και δεύτερο γκολ με τον Κλεάνθη και πάλι. Μετά από λίγα λεπτά οι κωσταντινοπολίτες κυνήγησαν την ισοφάριση. Πέτυχαν γκολ που σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, είχαν δοκάρι και ο τερματοφύλακας του Άρη Γκότσης έκανε μια θαυμάσια επέμβαση σε προσπάθεια του πρώην κίτρινου, Καλογιάννη.

Ο πρωταγωνιστής Κλεάνθης Βικελίδης το 1940
Η λήξη βρήκε τον Άρη στα ημιτελικά του θεσμού όπου επρόκειτο να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ!
Η σύνθεση των νικητών ήταν η εξής: Γκότσης, Μάγρας, Αμπραχαμιάν, Σταυράκμπεης, Σιώτης, Νικολαϊδης, Χατζηνικολάου, Τακατζόγλου, Βικελίδης και Κολωνιάρης