2008: Νίκη επί του Αστέρα με ένα απίθανο γκολ

ΑΡΗΣ-Αστέρας Τρίπολης 2-0

17.2.2008,”Κλεάνθης Βικελίδης”, Θεσσαλονίκη

Ο Άρης, αν και με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από μία ώρα, νίκησε με 2-0 τον Αστέρα. Τρομερό γκολ απο τον Αουρέλιο.

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι,το οποίο ξεκίνησε με 50 λεπτά καθυστέρηση, ο Άρης κατάφερε έστω και με 10 παίκτες για περισσότερο από μία ώρα, να πάρει μεγάλη νίκη κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.Άλλο ένα σόου του Κάκου που δεν ξεκνούσε τον αγώνα αν δεν κατέβαιναν τα πανό που αναφέρονταν στα όσα έγιναν στην Τούμπα.

Πενήντα περίπου λεπτά, καθυστέρησε να ξεκινήσει η αναμέτρηση ανάμεσα σε Άρη και Αστέρα Τρίπολης στο “Κ. Βικελίδης. Αιτία της καθυστέρησης, ήταν πανό τα οποία ανήρτησαν οι οπαδοί του Άρη και δεν φάνηκαν να… αρέσουν ιδιαίτερα στον διαιτητή της αναμέτρησης κ. Κάκο.

Η αναμέτρηση άρχισε τελικά με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να είναι ιδιαίτερα νευρικοί και τον περιβόητο Κάκο να μοιράζει αφειδώς κάρτες από νωρίς.

Ο Άρης ήταν αυτός που βρέθηκε πρώτος κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος, όταν στο 11ο, και έπειτα από σέντρα του Μάρκο Αουρέλιο από αριστερά, ο Αμορόζο προσπάθησε με το αριστερό “τακούνι” και με πλάτη στο τέρμα, να νικήσει τον Αμπάρη, τον οποίο υποχρέωσε σε δύσκολη επέμβαση.

Τρία λεπτά αργότερα, η ξεκάθαρη υπεροχή του Άρη μεταφράστηκε στο πολυπόθητο για τους γηπεδούχους γκολ, όταν και πάλι ο Αμορόζο,ο οποίος για ένα πεντάλεπτο έμοιαζε ασταμάτητος.σέντραρε από αριστερά, ο Κόκε πήρε την κεφαλιά στην περιοχή του Αστέρα Τρίπολης, ο Αμπάρης έδιωξε, όμως σύμφωνα τόσο με τον βοηθό όσο και με τον διαιτητή, η μπάλα είχε ήδη περάσει τη γραμμή.

Της υπόδειξης του διαιτητή ακολούθησαν οι έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων, οι οποίοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να χρεωθούν με δύο επιπλέον κίτρινες κάρτες (Μασάδο, Αμπάρης).

Ο ρυθμός του παιχνιδιού, μετά το τέρμα έπεσε αισθητά.

Παρά το γεγονός πως ο Κάκος, δεν άφησε ατιμώρητο το σκληρό παιχνίδι, οι παίκτες δεν έδειξαν να πτοούνται. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως ο Κάκος έδειξε στο πρώτο ημίχρονο 9 φορές την κίτρινη κάρτα, δύο εκ των οποίων στον Νεμπεγλέρα και μάλιστα με διαφορά ενός λεπτού η μία από την άλλη.
Ακόμα και με παίκτη λιγότερο, ο Άρης διατηρούσε την υπεροχή, ενώ ο Αστέρας ήταν εξαφανισμένος.

Η ομάδα του Πάουλο Κάμπος, στο πρώτο μέρος, δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να εκμεταλλευθεί την αριθμητική της υπεροχή, απειλώντας μονάχα μία φορά τον Κέλεμεν, στο 20ό, όταν ο Καρντόζο σούταρε δυνατά κάποια μέτρα έξω από την περιοχή, όμως ο τερματοφύλακας του Άρη κατάφερε να μπλοκάρει.

Στην επανάληψη ο Αστέρας πίεσε εξ αρχής για να φτάσει στο γκολ της ισοφάριση,χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Ιωάννου στο 49ο, όταν μετά από λάθος του Αουρέλιο, η μπάλα στρώθηκε στον μέσο του Αστέρα, όμως το σουτ του τελευταίου εξουδετέρωσε με δεύτερη προσπάθεια ο Κέλεμεν.

Πέντε λεπτά αργότερα και αν και με παίκτη λιγότερο, ο Άρης θα κάνει το 2-0 με ένα γκολ που δε θα ξεχαστεί…
Ο Ίβιτς σέντραρε από δεξιά και ο Μάρκο Αουρέλιο χωρίς να το πολυσκεφτεί, δεν άφησε τη μπάλα να σκάσει στο έδαφος και εξαπέλυσε ασύλληπτο αριστερό σουτ, με την μπάλα να καρφώνεται στο αριστερό παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Αμπάρη.

Από κει και πέρα οι παίκτες μας,χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα,κράτησαν καλύτερα τη μπάλα και δεν κινδύνευσαν σε καμία περίπτωση μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Άρης (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Κέλεμεν, Νέτο, Μάρκο Αουρέλιο, Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Γιάχιτς, Ίβιτς, Σανσόν, Αμορόζο, Κόκε.

Αστέρας Τρίπολης (Πάουλο Κάμπος): Αμπάρης, Φυτανίδης, Μασάντο, Ψωμάς, Ζεάν Κάρλος, Λαζαρίδης, Καρντόσο, Παβόνι, Κανακούδης, Ζαϊρί, Καμπούροφ.

Έτσι το είδαν…

Ντούσαν Μπάγεβιτς: “Δεν μιλάω για τη διαιτησία και το ξέρετε. Αν το κάνω μια φορά, θα αναγκαστώ να το επαναλάβω και δεν θέλω. Για μας ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι. Δυστυχώς στο 26′ χάσαμε έναν ποδοσφαιριστή και αυτό μας ανάγκασε να αλλάξουμε τα πλάνα μας. Στο δεύτερο ημίχρονο θέλαμε να κρατήσουμε το σκορ και να κάνουμε το 2-0 όπως κι έγινε”.

Πάουλο Κάμπος: “Δεν ξέρω για ποιον λόγο δεν ξεκίνησε το παιχνίδι την προβλεπόμενη ώρα. Αυτή είναι η μοναδική μου διαμαρτυρία, γιατί στο παιχνίδι ο Αρης κυριάρχησε και κέρδισε δίκαια. Οι ποδοσφαιριστές θέλουν να προάγουν την ποιότητα του ποδοσφαίρου, υπάρχουν όμως συγκεκριμένα πράγματα που κρατούν το ποδόσφαιρο έξω από τον επαγγελματικό χώρο. Δεν καταλαβαίνω γιατί οι διαιτητές μιλούν τόσο πολύ και διαμαρτύρονται για τα πανό ή ακόμη για ποιον λόγο κάποιοι παρατούν τα παιχνίδια και φεύγουν. Το ελληνικό ποδόσφαιρο είναι επαγγελματικό και όχι σχολικό πρωτάθλημα ή ποδόσφαιρο δρόμου! Οι σοβαροί άνθρωποι οφείλουν να είναι επαγγελματίες”.

Με αυτά τα πράγματα, το ποδόσφαιρο δεν μπορεί να πάει μπροστά. Οι ποδοσφαιριστές μου αναρωτιόντουσαν τι συμβαίνει και τους λόγους για τους οποίους επέστρεψαν στα αποδυτήρια, τη στιγμή που ετοιμαζόντουσαν για να ξεκινήσει το παιχνίδι. Ο Αρης έχει ωραίους φιλάθλους και έκαναν τα πάντα για να κερδίσει η ομάδα τους το παιχνίδι. Αλλά πρέπει να διαχωρίσουμε κάτι. Οι θεατές είναι θεατές και δεν θέλουν να βλέπουν τέτοια ερασιτεχνικά πράγματα όπως αυτά που είδαν σήμερα.

Στο 91ο λεπτό…

Το παιχνίδι έγινε κάτω από συνθήκες πολικού ψύχους και η καθυστερημένη έναρξη δυσκόλεψε περισσότερο τους παίκτες και τους λίγους σχετικά φιλάθλους.
Οι φίλοι του Άρεως σήκωσαν πανό που αναφέρονταν στον διαιτητή της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ, κ.Σταυρίδη, για την κυβέρνηση αλλά και για τον Γεωργιάδη και το “δολοφονικό” χτύπημά του στον συναδελφό του, του Άρη, Νίκο Καράμπελα.
Ο Κάκος διεμήνυσε στους υπεύθυνους του Άρη, ότι υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες δεν πρόκειται να αρχίσει τον αγώνα, καθώς φαίνεται ότι το πανό που τον πείραξε ήταν εκείνο που μιλούσε για τον συνάδελφό του κ. Σταυρίδη, το οποίο και απαίτησε να κατέβει άμεσα.
Ο Λάμπρος Σκόρδας μαζί με ομάδα υπευθύνων ασφαλείας του γηπέδου, κατευθύνθηκε προς το σημείο και τελικά το πανό κατέβηκε.
Μια από τις γκολάρες που αξίζει να θυμόμαστε! Ο Βραζιλιάνος Μάρκο Αουρέλιο εξαπολύει ένα κεραυνό και μας χαρίζει ένα από τα ομορφότερα γκολ που έχουμε δει στο γήπεδό μας.
Ο Άρης απολαμβάνει την μοναξιά της τέταρτης θέσης με 35 βαθμούς.