1990: Κατώτερος των περιστάσεων στη Σαραγόσα

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Την χειρότερη του εμφάνιση πραγματοποίησε ο Άρης στις 17 Απριλίου 1990, στον ημιτελικό του Final-4 της Σαραγόσα χάνοντας την ευκαιρία για κατάκτηση του τροπαίου.

Στον ημιτελικό με τη Μπαρτσελόνα ο Άρης ξεκίνησε νευρικός κατάφερε όμως να βγάλει τη Μπαρτσελόνα εκτός ρυθμού. Αυτός που κράτησε τους Ισπανούς στα πρώτα 5 λεπτά μπροστά στο σκορ ήταν ο Χιμένες που εκτός των πόντων που πέτυχε έφθειρε με φάουλ την άμυνα των κιτρίνων. Ο Άρης με τρίποντο του Τζόουνς στο 6ο λεπτό ισοφάρισε σε 10-10 ενώ με νέο τρίποντο του Γιαννάκη πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Ρενέσες στη συνέχεια αντικατέστησε τον Σολοθάμπαλ με τον Κόστα ο οποίος τοποθετήθηκε πάνω στον Νίκο Γκάλη. Στα επόμενα λεπτά οι 2 ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 14’ όταν η Μπαρτσελόνα άρχισε να ξεφεύγει, σε αυτό βοήθησε ακόμη μία κίνηση του Ρενέσες ο οποίος έβαλε στο παιχνίδι τον Φεράν Μαρτίνεθ. Οι Ισπανοί στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου σφυροκόπησαν ανελέητα το καλάθι του Άρη ενώ από την άλλη μεριά οι κίτρινοι κατέρρευσαν και έμειναν χωρίς σκορ για 3 λεπτά, συγκεκριμένα το 29-26 του 14’ έγινε 38-26 στο 17’. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες της Μπαρτσελόνα χαλάρωσαν και ο Άρης κράτησε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα χάρη στους Γκάλη και Τζόουνς , ο Αμερικανός μάλιστα με παλικαρίσιο καλάθι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 45-36.

1990-saragosa-aris-kerkida-base2-tsili.jpgΟ κόσμος ήταν και πάλι εκεί!
Στην επανάληψη οι παίκτες του Αυτοκράτορα παραδώθηκαν αμαχητί, η τελευταία φορά που η διαφορά έμεινε κάτω από τους 10 ήταν στο 22ο λεπτό (45-38) και από εκεί και πέρα οι Ισπανοί με κορυφαίους τους Σαν Επιφάνιο και Νόρις δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας. Στο 26’ και με το σκορ πλεόν στο 62-41 οι παίκτες του Άρη προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά με μπροστάρηδες τους Γκάλη,Ρωμανίδη και Τζόουνς όμως το τρίποντο του Σολοθάμπαλ που έκανε το 65-45 ήταν η μαχαιριά στις τελευταίες ελπίδες των κιτρίνων για κάτι καλό. Ο παίκτης που πέτυχε τα περισσότερα καλάθια για λογαριασμό της Μπαρτσελόνα στην επανάληψη ήταν ο πανύψηλος Φεράν τον οποίο δεν βρήκαν τρόπο να αντιμετωπίσουν οι παίκτες του Γιάννη Ιωαννίδη. Στα τελευταία λεπτά ο Ρενέσες χρησιμοποίησε όλους τους αναπληρωματικούς χωρίς να αλλάξει κάτι και η Μπαρτσελόνα πήρε την πρόκριση για τον τελικό με 104-83.

Δυστυχώς για τον Άρη ο αντίπαλος του βρέθηκε στην καλύτερη του μέρα, όλοι οι παίκτες της Μπαρτσελόνα έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και έκαναν ότι έπρεπε για να πάρουν την πρόκριση. Από την άλλη ο Άρης στο σημαντικότερο παιχνίδι της χρονιάς παρουσιάστηκε πολύ κακός, ο Γκάλης πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις όμως βρέθηκε πολλές φορές κλεισμένος από 3 αντιπάλους και δεν κατάφερε να δώσει όσα ήθελε. Απογοητευτική ήταν η εμφάνιση των Γιαννάκη και Βράνκοβιτς και μέτρια του Τζόουνς. Συγκινητική ήταν η παρουσία του Ρωμανίδη στην επανάληψη αλλά και των Λυπηρίδη-Φιλίππου που αγωνίστηκαν με ένεση πριν τον αγώνα. Ο Άρης έδωσε τον τελευταίο του Ευρωπαϊκό αγώνα για τη σεζόν 1989-1990 με τη Λιμόζ για τον μικρό τελικό ενώ η Μπαρτσελόνα αντιμετώπισε στον τελικό την Γιουγκοπλάστικα.

1990-saragosa-pagkos-aris-base3.jpgΟ πάγκος του Άρη με τον Λέσιτς και τους υπόλοιπους παίκτες με έκδηλη την αγωνία για την έκβαση του αγώνα
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ : Χιμένεθ 13, Κόστα 6, Σολοθάμπαλ 6, Μαρτίνεθ 2, Κλαούντιο, Γουντ 14, Κρέσπο 6, Μαρτίνεθ Φεράν 21, Νόρις 12, Επιφάνιο 24
ΑΡΗΣ : Γκάλης 26, Γιαννάκης 15, Τζόουνς 21, Λυπηρίδης 2, Βράνκοβιτς 13, Ρωμανίδης 6, Κατσούλης, Φιλίππου