1991: Νίκη επί του Φιλίππου παρά τις απουσίες

Χαλαρή νίκη με 101-112 επί του Φίλιππου Θεσσαλονίκης πέτυχε ο Άρης στις 2 Φεβρουαρίου 1991 για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος, παρά τις απουσίες των τραυματιών Σούμποτιτς και Γιαννάκη.

Πέραν τις απουσίες των Πίξι και Δράκου ο Άρης έχασε και τις υπηρεσίες του Σέλερς για 10 λεπτά αφού ο Αμερικάνος έχασε τους φακούς επαφής του. Οι κίτρινοι ξεκίνησαν με ψηλό σχήμα βάζοντας εξ αρχής πολύ δύσκολα στον τομέα των μαρκαρισμάτων στους τυπικά γηπεδούχους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το γεγονός ότι ο Χάρβεϊ με ύψος 1,80 βρέθηκε να μαρκάρει τον κατά 30 πόντους ψηλότερο Σέλερς. Παρ όλες τις δυσκολίες ο Φίλιππος βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του Α’ ημιχρόνου προτού ο Αυτοκράτορας με πρωταγωνιστή τον Λυπηρίδη κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 47-52. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στην επανάληψη σε 63-65 όμως ο Άρης με πρωταγωνιστή τον Γκάλη που έφτασε τους 46 πόντους ξέφυγε με διαφορά 15 πόντων για να φτάσει τελικά στη νίκη με 101-112.
Αυτή ήταν η 15η νίκη των κιτρίνων σε 16 αγώνες που παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο προπονητής του Άρη Λάζαρο Λέσιτς αρκέστηκε στο να αναφέρει ότι η ομάδα του πέτυχε μία νίκη που απλά έπρεπε να πάρει ενώ ο προπονητής των γηπεδούχων Χρηστάκης ανέφερε ότι η ήττα αυτή ήταν σα νίκη για την ομάδα του που ικανοποίησε τους φιλάθλους της κοντράροντας τους πρωταθλητές.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ : Χάρβεϊ 31, Κωνσταντινίδης 19, Κουφογιάννης 16, Πουλιανίτης, Παπαδάκης 14, Παπασαράντου 4, Γρίψος 2, Δασκαλάκης 8, Οικονομίδης 7
ΑΡΗΣ : Γκάλης 46, Σέλερς 16, Ρωμανίδης 8, Λυπηρίδης 28, Αγγελίδης 8, Μισούνωφ 4, Δοξάκης, Δάλιαρης 2, Βουρτζούμης