1953: Eπιβλητική και δίκαιη νίκη επί του συμπολίτη

Eπιβλητική και δίκαιη νίκη του Άρεως επί του συμπολίτη ΠΑΟΚ

ΑΡΗΣ-  ΠΑΟΚ 3-0

Γήπεδο Σιντριβανίου, Θεσσαλονίκη

15-3-1953

Στο αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο του Ηρακλέους, με ηλιοφάνεια αλλά πολύ κρύο, παρουσία 10.000 φιλάθλων, οι κίτρινοι κατανίκησαν τον δικέφαλο και έβαλαν υποψηφιότητα για τον τίτλο του Πρωταθλητή Θεσσαλονίκης.

Στο εξώφυλλο ο Λεωνίδας Ποζάνης με ωραίο στιλ, ελέγχει την μπάλα μπροστά από τον Πέτροβιτς του παοκ

Ο κρίσιμος αγώνας άρχισε μέσα σε θύελλα ενθουσιασμού και επευφημίες από τους χιλιάδες οπαδούς και των δύο ομάδων, που από νωρίς είχαν πάρει τις θέσεις τους στις κερκίδες.

Ο Άρης εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο με σθένος και αποφασιστικότητα για να πετύχει την νίκη. Κατά διαστήματα θύμισε την περίφημη «κίτρινη θύελλα» των περασμένων ετών. Ουδέποτε χαλάρωσε, εφαρμόζοντας έξυπνη τακτική με την οποία παγίδευσε τον αντίπαλο, μη επιτρέποντάς τον να απειλήσει την εστία του Βελλιάδη. Η επίθεση του ήταν ένας διαρκής εφιάλτης για τον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ δεν ανταποκρίθηκε και δεν έπαιξε αναλόγως της σημασίας του παιχνιδιού. Μόνο η άμυνά του, παρά τα τρία γκολ, προσπάθησε να αναχαιτίσει την επιθετικότητα του αντιπάλου. Μπροστά ήταν χαλαρός και ασύνδετος, και παρά τις φάσεις που δημιούργησε δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ο Κίνας συγκρούεται με τον τερματοφύλακα Καστρά του ΠΑΟΚ, ενώ ο Μεγγούσης, μάλλον με φάουλ, συγκρατεί τον Γιάννη Γρηγοριάδη.

Το πρώτο τέρμα του Άρεως σημειώθηκε στο 27΄ λεπτό, όταν ο Ι. Γρηγοριάδης πασάρει στον αμαρκάριστο Κίνα. Ο υψηλόσωμος σέντερ-φορ με ένα ωραιότατο πλασέ θα ανοίξει το σκορ, ενθουσιάζοντας τους Αρειανούς φιλάθλους.

Ο ΠΑΟΚ θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει μέχρι τη ληξη. Θα κάνει δύο ευκαιρίες, με ένα άστοχο σουτ του Κουντή και μια βολίδα του Τσίντογλου που θα πλονζάρει ο Βελλιάδης.

Το δεύτερο ημίχρονο θα ξεκινήσει όπως τελείωσε, με τον ΠΑΟΚ να επιτίθεται, αλλά ο Άρης είναι αυτός που θα διπλασιάσει το σκορ. Στο 53΄ λεπτό, σε ένα κόρνερ του Ματζίρη, ίπταται ο Παπουτσόπουλος και με ισχυρή κεφαλιά σημειώνει το 2-0. Στην κερκίδα καπέλα εκτινάσσονται, και τα παλτά σείονται ως σημαίες. Όλα αυτά από τους Αρειανούς, διότι οι Κωνσταντινοπολίτες είναι κατηφείς, παρομοίως και οι Ηρακλειδείς, που ήλπιζαν σε ήττα του Άρεως για την κατάκτηση του τίτλου από την ομάδα τους.

Από το σημείο αυτό ο Άρης θα επικρατήσει ολοσχερώς στον αγωνιστικό χώρο. Οι επιθέσεις θα διαδέχονται η μία την άλλη. Στο 55΄ λεπτό σε σουτ του Κίνα, ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Καστράς θα εκτιναχθεί για να αποκρούσει, αλλά δυστυχώς θα τραυματιστεί. Θα τον αντικαταστήσει ο Μεγγούσης, που θα αναλάβει τον άχαρο ρόλο της υπεράσπισης των διχτυών, χωρίς να είναι τερματοφύλακας.

Ο «Μέγγουρας», όπως τον αποκαλούν οι φίλοι του Δικεφάλου, παρά το ότι είναι μπακ , θα κατορθώσει να αποκρούσει ένα ισχυρό σουτ του Παναγούλια. Αλλά στο 59΄λεπτό δε θα μπορέσει να αποτρέψει το μοιραίο για την εστία του. Ο Παπουτσόπουλος, άριστος στον αγώνα αυτό, από δύσκολη, πλάγια θέση, με μία «μπηχτή» στην κυριολεξία, θα κάνει το 3-0. Δεν είναι μόνο νίκη, πιθανότατα θα είναι και νίκη που θα δώσει και το πρωτάθλημα στον Άρη.

Ο ηρωικός τερματοφύλακας Καστράς επανέρχεται. Αποσοβεί ένα σίγουρο γκολ, κάτω από τα χειροκροτήματα των Παοκτσήδων. Στο 76΄λεπτό θα αποχωρήσει οριστικώς και την θέση του, τούτη τη φορά θα καταλάβει ο πανύψηλος Ονούφριος.

Ο Καστράς σε μία επέμβαση του

Τίποτα δε θα αλλάξει στην συνέχεια. Το σφύριγμα της λήξεως θα φέρεις φρενίτιδα ενθουσιασμού στο κίτρινο στρατόπεδο και η ιαχή «Κίτρινη θύελλα» θα δονήσει την ατμόσφαιρα.

Διακριθέντες ήταν όλοι οι παίκτες των νικητών. Ιδιαίτερη μνειά όμως θα πρέπει να κάμουμε για τον Παπουτσόπουλο, που ήταν ο κορυφαίος. Δίπλα σε αυτόν και ο Ποζάνης, στυλοβάτης της ομάδος. Πολύ καλός ο Δελάρδας και ο Παναγούλιας. Φύλακας-φρουρός της εστίας, όποτε χρειάστηκε ο Βελλιάδης.

Από τη μεριά του ΠΑΟΚ καλύτεροι ήταν ο συγκινητικός τερματοφύλακας Καστράς, ο Μεγγούσης, ο Ονούφριος κα ο Ιωαννιδης.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Βελλιάδης, Παναγούλιας, Δελαρδας, Β. Γρηγοριάδης, Σπανός, Ποζάνης, Παπουτσόπουλος, Ματζίρης, Στεργιώτης, Κίνας, Ι. Γρηγοριάδης, Παπουτσόπουλος.

ΠΑΟΚ: Καστράς, Ιωαννίδης,Ονούφριος, Μεγγούσης, Βασιλειάδης, Τσίντογλου, Κουντής, Μάρκοβιτς, Γιεντζής, Παπαδάκης, Χριστοδούλου.

Σημειώσεις

Την εποχή που διεξάγετο το συγκεκριμένο ματς, δεν επιτρέπονταν αλλαγές. Όταν ένας παίκτης τραυματιζόταν, η ομάδα συνέχιζε με 10 παίκτες
Μετά τον αγώνα αυτόν, ο Ηρακλής είχε 23 βαθμούς σε 10 αγώνες ενώ η ομάδα μας ακολουθούσε με 21 βαθμούς σε 9 αγώνες.