ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

2019: Στο 97' τσίμπησε το Χ o δικέφαλος, μέσα στην Τούμπα

Ψυχωμένος, δυνατός και αποφασιστικός ο Άρης, κρατούσε την νίκη στα χέρια του, ισοφαρίστηκε όμως στο 90 και 7΄! από τον ΠΑΟΚ.
ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ 2-2

22-9-2019

Γήπεδο Τούμπας,Θεσσαλονίκη

Τα είχε όλα το ντέρμπι της Τούμπας. Είχε τέσσερα γκολ, είχε δυο αποβολές, πάθος, ένταση, λάθη, αναγκαστικές αλλαγές, μπόλικη τακτική στη σκακιέρα από Αμπέλ Φερέιρα και Τόλη Τερζή, τρελή εξέλιξη.

Ο Ματίγια έκανε το 1-2 στο 87′, ο Μίσιτς ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ στο 90+7′. Το ντέρμπι, σύμφωνα με τα πεπραγμένα του διαιτητή θα παιζόταν ακόμα ίσως αν δεν ισοφάριζε ο ΠΑΟΚ…Η ομάδα μας έχασε την ευκαιρία να κερδίσει δεύτερο διαδοχικό ντέρμπι, μετά το 4-0 επί του Παναθηναϊκού.

Το παιχνίδι πήρε εξαρχής «φωτιά», αφού γρήγορα τα δίχτυα εκατέρωθεν κουνήθηκαν, πρώτα για λογαριασμό της ομάδας μας και στη συνέχεια για τους γηπεδούχους. Μόλις στο 4′ ο Ιντέγε ξέφυγε του Βαρέλα στην περιοχή και με κοντινό σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη, ανοίγοντας το σκορ, «παγώνοντας» την Τούμπα και… πανηγυρίζοντας όπως το 2015 στο ίδιο γήπεδο ως παίκτης του Ολυμπιακού!

Η αντίδραση των γηπεδούχων ωστόσο ήταν άμεση. Στο 6′ η πρώτη πίεση του ΠΑΟΚ έφερε ένα κόρνερ από αριστερά, ο Μάτος νίκησε στον αέρα τον Κόρχουτ, που χτύπησε κι απ’ τον Ιντέγε και με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία.

Η συνέχεια δεν ήταν το ίδιο εκρηκτική.Κυριάρχησαν τα νεύρα και οι μικροδιακοπές και το πολλά λαθη.

Η ομάδα μας, σωστά στημένη, δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να κάνει φάσεις και το ημίχρονο έληξε με το σκορ 1-1.

Για τον ΠΑΟΚ αποχώρησε νωρίς λόγω τραυματισμού ο Πέλκας και μπήκε ο Ζαμπά.Ένα γκολ που πέτυχε ο ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ξανά με τον Μάτος ακυρώθηκε σωστά, αφού στην πρώτη κεφαλιά στη φάση διαρκείας στα γκολπόστ του Άρη ο Μπίσεσβαρ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή και για τους «κίτρινους», αφού ο Κουέστα άφησε τη θέση του στον Έμαν λόγω τραυματισμού από το πρώτο μέρος.

Ο ρυθμός ήταν σταθερός με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή της μπάλας (64-38%), με τη διάσπαση όμως των «πυκνών» γραμμών του Άρη να παραμένει άλυτος γρίφος.

Έτσι, οι μόνες αξιομνημόνευτες φάσεις ήταν οι αποβολές. Αρχικά ο Μάτος (67′) ανέκοψε τον αιφνιδιασμό των «κίτρινων», τραβώντας τη φανέλα του Λάρσον και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια καθ’ υπόδειξη του Σιδηρόπουλου.

Η ισορροπία διαταράχθηκε υπέρ μας και η ομάδα μας βγήκε πειστικά στην επίθεση ζητώντας το δεύτερο γκολ. Εντούτοις το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν κράτησε πολύ, αφού ο Σάσα είδε επίσης την κόκκινη κάρτα (σ.σ δεύτερη κίτρινη), έπειτα από φάουλ στον Γιαννούλη, με τον διαιτητή να εξαντλεί την αυστηρότητά του.

Το ματς όδευε προς την ισοπαλία καθώς οι Αλέξανδρος Πασχαλάκης και Φάμπιαν Έμαν είχαν καθαρίσει τις φάσεις των Ιντέγε και Μίσιτς στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης.

Ο Χαβιέρ Ματίγια, ωστόσο, είχε διαφορετική άποψη στο 87ο λεπτό. Η μπάλα κόντραρε μετά το σουτ που επιχείρησε, ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ εκτίμησε λάθος τη φάση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του.

201908 panigirismoi paiktes base

Το 1-2 φάνηκε πως θα ήταν το τελικό σκορ του αγώνα, που σημαδεύτηκε από ένταση στους πάγκους, την αποβολή του Γιώργου Κολτσίδα για διαμαρτυρίες και αντικείμενα και κροτίδες να συνοδεύουν τη δυσφορία σε αγωνιστικό χώρο και κερκίδα για την επικείμενη, όπως όλα έδειχναν, ήττα στο ντέρμπι.

Μια ήττα που θα ήταν βέβαιη αν ο διαιτητής δεν κρατούσε 7 ολόκληρα λεπτά καθυστερήσεις.. Συγκεκριμένα στο 97′ ο Αουγκούστο «γέμισε» από αριστερά, ο Μίσιτς βρέθηκε σε θέση βολής στα δεξιά και με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-2.

Ήταν ένα εκρηκτικό φινάλε γεμάτο ένταση και ανατροπές στο σκορ.

Όλα πήγαιναν καλά για τον Άρη, αφού το ματς το έφερε στα μέτρα του.Δεν δέχτηκε φάσεις,βγήκαν τα μαρκαρίσματα και οι αλληλοκαλύψεις,ενώ μπόρεσε να πετύχει και δύο γκολ.Ωστόσο έγιναν δύο κομβικά λάθη που στοίχισαν: η αποβολή του Σάσα και η ολιγωρία στο τέλος.

Αρχικά με το γκολ που δέχεται η ομάδα μας , μόλις δυο λεπτά μετά το προβάδισμα που πήρε στο σκορ, καθώς και με την αποβολή του Σάσα, τέσσερα λεπτά έπειτα από κείνη του Μάτος.

Κορυφαίος του Άρεως ήταν ο εξαιρετικός Ματίγια.Νευραλγικός για την απόδοση του Άρη στον άξονα, με πολλές σωστές μεταβιβάσεις, ατελείωτο τρέξιμο και φυσικά το γκολ που παραλίγο να γείρει την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Από τον ΠΑΟΚ ο Μίσιτς αν και δεν είχε καλή απόδοση σε όλο το παιχνίδι, κάνοντας αρκετά λάθη,παρ’ όλα αυτά, σκοράροντας στο 96′ έσωσε έναν βαθμό και το γόητρο για την ομάδα του.

Ο Σιδηρόπουλος,πέρα από τις καθυστερήσεις έδειξε μια αυστηρή δεύτερη κίτρινη στον Σάσα,ίσως για να χρυσώσει το χάπι για την αντίστοιχη στον Μάτος.

201908 inteye goal base

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Αουγκούστο, Μίσιτς, Ζαμπά (56′ Ελ Καντουρί), Πέλκας (15΄Λημνιός), Μπίσεσβαρ, Άκπομ (70′ Σφιντέρσκι)

ΆΡΗΣ (Τόλης Τερζής): Κουέστα (46′ Εμαν), Σούντγκρεν, Ροουζ, Βέλεθ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Ντιγκινί, Φετφατζίδης (85′ Σόουζα), Γκάμα (64′ Λάρσον), Ιντέγε.

Δηλώσεις

Τερζής: “Να πω ένα μεγάλο μπράβο στους παίκτες μου για το πάθος και τη δύναμη που έβγαλαν. Ήμασταν προσηλωμένοι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, γνωρίζαμε τα δυνατά σημεία του ΠΑΟΚ, τα είχαμε διαβάσει μέσα στην εβδομάδα. Προσπαθήσαμε να κόψουμε το παιχνίδι του ΠΑΟΚ που ξεκινάει από τα στόπερ του, προσπαθήσαμε να κόψουμε τις εσωτερικές και τις κάθετες στα δεκάρια που δημιουργούνται στην ανάπτυξη του ΠΑΟΚ. Εις γνώση μας αφήσαμε ανοικτές τις έξω πάσες στην γραμμή και πηγαίναμε μετά με ντουμπλαρίσματα να βοηθήσουμε. Το κάναμε από το πρώτο λεπτό μέχρι το 90′. Μπράβο στα παιδιά, ήταν πειθαρχημένοι, ήταν συγκεντρωμένοι, τους αξίζουν συγχαρητήρια,

Mου έχουν πει να ετοιμαστώ σε περίπτωση που δεν βρουν προπονητή για τα παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ και αυτό έγινε”) και στο τέλος αναφέρθηκε στην κακιά στιγμή του 97′.

Το γκολ που δεχόμαστε είναι μισό λεπτό πριν τελειώσει το ματς. Είναι λογικό στην ισοπαλία να είμαστε στενοχωρημένοι. Ο Κόρχουτ με τον Ντιγκινί είχαν έναν διάλογο. Οι σφυγμοί φτάνουν 200. Αυτά γίνονται…”.

Φερέιρα : “Στα πρώτα 20-25 λεπτά δεν παίχτηκε παιχνίδι, δεν υπήρχε ομαλή ροή και ρυθμός. Από την αρχή φάνηκε ότι η ομάδα του Άρη κατέβηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς, εμείς θα έπρεπε να έχουμε περισσότερη ταχύτητα και αυτοματισμούς από τα πλάγια. Η αντίπαλη ομάδα κατέβηκε με στόχο να εκμεταλλευτεί κάποια δικά μας λάθη. Εμείς καταφέραμε να κάνουμε 17 σουτ και παρότι είμαι ο πρώτος που κριτικάρω την ομάδα, πιστεύω ότι αξίζαμε να πάρουμε κάτι περισσότερο από την ισοπαλία.

Θεωρώ πώς θα έπρεπε να υπήρχε καλύτερη συγκέντρωση, όπως καλύτερη συγκέντρωση θα έπρεπε να έχουμε και στο πρώτο γκολ που δεχθήκαμε. Είναι λίγο δύσκολο να εξηγήσουμε κάποια πράγματα. Το γεγονός, όμως ότι η ομάδα κυνήγησε το γκολ, δείξαμε ότι αρνούμαστε να χάσουμε. Θέλαμε πολύ τη νίκη αλλά δυστυχώς έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Πρέπει να δουλέψουμε σε κάποια πράγματα και να δούμε τι θα διορθώσουμε.

Δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες για γκολ, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Είχαμε μετά και την κόκκινη κάρτα του Μάτος και βάλαμε τον Γιαννούλη σε μια θέση δεξιού μπακ-χαφ, μια θέση που την έπαιξε για πρώτη φορά.

Ευχαριστώ τους οπαδούς μας, που στήριξαν την ομάδα σε δύσκολες στιγμές. Θέλαμε πάρα πολύ να τους δώσουμε δώρο τη νίκη, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Θα τους κάνουμε δώρο στο επόμενο ματς στην έδρα μας”.

Στο 91΄ λεπτό…

Κρυοπαγήματα πρώτου βαθμού στην Τούμπα με το καλημέρα.Αιτία ήταν το γκολ του Ιντέγε που το πανηγύρισε δεόντως με την γνωστή …στάση στο κόρνερ.
Εξαιρετικό το κοουτσάρισμα και πάλι από τον υπηρεσιακό προπονητή Τόλη Τερζή που δείχνει ικανότητες και είναι αγαπητός στους παίκτες.
Η αποστολή του Άρεως έφυγε από το ξενοδοχείο,συνοδευόμενη από μοτοσυκλετιστές της αστυνομίας τρεις ώρες πριν τον αγώνα.Επικεφαλής ήταν ο ιδιοκτήτης της ομάδας Θόδωρος Καρυπίδης, που συνόδεψε την ομάδα και μέσα στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου.Κατόπιν παρακολούθησε το παιχνίδι από σουίτα που παραχώρησε η ΠΑΕ ΠΑΟΚ.
Οι κακές συνήθειες δεν ξεχνιούνται στην Τούμπα.Κροτίδες και αντικείμενα από διάφορες πλευρές προς τον πάγκο και τους ανθρώπους του Άρεως πετάχτηκαν προς το τέλος του αγώνα.Ήταν αντίδραση που πρόδιδε τη νευρικότητα και το άγχος για την επερχόμενη πρώτη ήττα…