ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1958: Νίκη επί του δικεφάλου στο κλείσιμο της αυλαίας

Μετά την ήττα του από τον Παναθηναϊκό την 5η αγωνιστική ο Άρης έμεινε εκτός διεκδίκησης πρωταθλήματος, όμως με νίκη επί του Παοκ στον τελευταίο αγώνα κλείδωνε την 2η θέση. Ο αγώνας έγινε στις 5 Ιουλίου 1958.

Το Α’ ημίχρονο της αναμέτρησης κύλησε με τις 2 ομάδες κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του. Η μέγιστη διαφορά ήταν της τάξης των 5 πόντων υπέρ του Παοκ (17-12) όμως ο Άρης ισοφάρισε γρήγορα κλείνοντας το ημίχρονο στο 27-27. Στην επανάληψη οι 2 ομάδες υπήρξαν ιδιαίτερα άστοχες, συγκεκριμένα το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι το πέτυχε ο Άρης στο 16’ κάνοντας το 31-27. Η διαφορά υπέρ των κιτρίνων έφτασε μέχρι τους 6 πόντους (38-32) στο 30’ ενώ μετά την αντεπίθεση του δικεφάλου το σκορ στο 37’ διαμορφώθηκε στο 42-41. Στα τελευταία λεπτά οι κίτρινοι παραλίγο να χάσουν τη νίκη μέσα απ’ τα χέρια τους αστοχώντας σε βολές και υποπίπτοντας σε αρκετά λάθη, από την άλλη όμως οι παίκτες του Παοκ αστόχησαν επανειλημμένα στις τελικές τους προσπάθειες κι έτσι ο Άρης έφτασε στη νίκη με 44-43.
Η σεζόν 1957-1958 άφησε γλυκόπικρη γεύση στους ανθρώπους του Άρη, οι κίτρινοι δεν κατάφεραν να νικήσουν την ΑΕΚ στο παιχνίδι που κατά μεγάλο βαθμό έκρινε και τον πανελλήνιο τίτλο όμως κατέκτησαν το πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης μετά από 28 χρόνια και τερμάτισαν στη 2η θέση του πανελληνίου πρωταθλήματος μετά το μακρινό 1929.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Μπαλλίδης, Γούσιος 16, Μπουσβάρος 9, Μακρής 2, Πετράκης 5, Αμαραντίδης 4, Φουρουντζόπουλος, Φλόκας 2, Παπαδάκης 6, Κωσταντάρας
ΠΑΟΚ : Δαπόντες 5, Θεοδωρίδης 15, Κωνσταντινίδης, Οικονόμου 14, Αγγελίδης 7, Τσομπάνογλου, Στάλιος 2