2006: Βήμα τετράδας με νίκη επί του δικεφάλου

Ο Άρης τη σεζόν 2005-2006 έθεσε ως στόχο την κατάκτηση της 3ης θέσης και την έξοδο του στη Euroleague, κάτι που δεν πέτυχε τις 2 προηγούμενες χρονιές αφού αποκλείστηκε στη πρώτη φάση των play-off. Σημαντικός ήταν ο αγώνας εναντίον του Παοκ που έγινε στις 22 Φεβρουαρίου 2006, στο Παλέ.

Ο κόουτς Αντρέα Ματσόν και ο αρχηγός Αντώνης Ασημακόπουλος φροντίζουν τις μέρες πριν του τοπικού ντέρμπι να διαμορφώσουν το κλίμα σε κάθε παίκτη της ομάδας και να τους δώσουν να καταλάβουν πόσο σημαντική είναι για τον κόσμο μία επικράτηση σε έναν τέτοιο αγώνα. Ο Άρης κατεβαίνει στον αγώνα με τις απουσίες των Μπρούερ και Καμπερίδη ενώ και ο Ουίλκινσον δεν είναι 100% έτοιμος. Όμως παρά τις απουσίες οι κίτρινοι δείχνουν στον αγωνιστικό χώρο πως θέλουν περισσότερο τη νίκη. Ο Πάντιους κάνει πάρτυ απέναντι στη ζώνη του Παοκ στο 3ο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 12 πόντους ενώ σε κομβικό σημείο του 4ου δεκαλέπτου με 2 σερί κλεψίματα διαμορφώνει το 79-67. Μεγάλη η βοήθεια του Χαριτόπουλου κάτω από τα καλάθια που ολοκληρώνει το παιχνίδι με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο έμπειρος Γιώργος Σιγάλας είναι καθοριστικός στην επίθεση με 14 πόντους ενώ ο Στακ δίνει πολλές λύσεις ειδικά στη 2η και 3η περίοδο. Ο Κασλ κάνει αθόρυβη δουλειά και είναι καθοριστικός ειδικά στην 1η και 3η περίοδο. Από την άλλη για τους φιλοξενούμενους καλή είναι η παρουσία των Μαυροκεφαλίδη και Βασιλειάδη με τον Γκαγκαλούδη να είναι αυτός που κάνει μεγάλη ζημιά στην ομάδα του καθώς δέχεται τεχνική ποινή στο σημείο που ο Παοκ μειώνει σε 68-61. Τελικό σκορ είναι το 91-79 και ο Άρης με αυτή τη νίκη εδρεώνεται στη 4η θέση με ρεκόρ 11-6 αφήνοντας πίσω του τους Πανελλήνιο και Πανιώνιο.

ΑΡΗΣ : Κασλ 15, Σιγάλας 14, Ορφανός, Πέτροβιτς 2, Τέιλορ, Χαριτόπουλος 10, Ασημακόπουλος 2, Ουίλκινσον 6, Πάντιους 25, Καραβανάς, Στακ 15, Κουλ 2
ΠΑΟΚ : Ξανθόπουλος 6, Μανωλόπουλος 2, Βεργίνης, Βασιλειάδης 14, ΜακΣαντσεφ 7, Γκαγκαλούδης 11, Μαυροκεφαλίδης 18, Σίμονς 7, Γεωργίτσης , Χένιακ 2, Εντιαγέ 12