1932: Καλά Χριστούγεννα μόνο για τον Άρη!

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Το 1974 έγραψε ο Ηλίας Λέκκας, ιστορικός του ελληνικού ποδοσφαίρου: "Η εξάρα είχε καταντήσει εκείνα τα χρόνια ο συνηθισμένος αριθμός τερμάτων με τον οποίο ο Άρης φιλοδωρούσε τον "φίλο" του παοκ στις εκάστοτε συναντήσεις τους. Το ίδιο συνέβη και στον εν λόγω αγώνα, αν και ο παοκ ουδέν υστέρησε έναντι του νικητή του."

Τα Χριστούγεννα του 1932 λοιπόν, ο Άρης φιλοδώρησε με ακόμη μία εξάρα τον παοκ, όπως του είχε κάνει και δύο μήνες πριν, στο κύπελλο της ΔΕΘ (6-3). Αυτή τη φορά η περίσταση ήταν το κύπελλο Χριστουγέννων.
Οι κίτρινοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 6', αλλά ο Κίτσος ισοφάρισε σε δύο λεπτά, στο 8'. Στο 24' ο Καβουρματζής, παίκτης του παοκ, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά ο Χαλκιάς του παοκ, με αυτογκόλ ισοφάρησε για τον Άρη στο 30'. Στο 39' μάλιστα, ο Λαζάρου έδωσε το προβάδισμα στον παοκ με κεφαλιά, και το σκορ του ημιχρόνου έκλεισε στο 3-2 υπέρ του παοκ, με τα τέσσερα γκολ να έχουν πετύχει οι παίκτες του.

Ο Κίτσος και ο Καλτέκης, δύο από τους σκόρερ του Άρη
Το δεύτερο μέρος όμως τους επιφύλασσε δυσάρεστες εκπλήξεις, καθώς ο Άρης έβγαζε μάτια με την απόδοση του: Στο 47' ο Κίτσος και πάλι ισοφάρισε σε 3-3 και μετά ακολούθησαν τρία ακόμη γκολ για τον Άρη, στο 63' με τον Γκικόπουλο, στο 67' με τον Καλτέκη και ένα ακόμη αυτογκολ στο 86'! Οι παίκτες του παοκ πέτυχαν ένα ακόμη τέρμα στο 78' με τον Πυλώρωφ, και το σκορ έκλεισε με το εντυπωσιακό 6-4 υπέρ του Άρη!
Χαρά και θέμα λοιπόν, σε ένα παιχνίδι που αν μη τι άλλο ευχαρίστησε του οπαδούς στην κερκίδα που είδαν δέκα συνολικά γκολ! Χαρούμενοι πρέπει να έφυγαν και οι φίλοι του παοκ, καθώς είχαν πετύχει τα έξι από τα δέκα, αλλά δυστυχώς έχασαν το ματς!
Η σύνθεση του Άρη, που έπαιξε με πολλούς αναπληρωματικούς, ήταν η εξής: Καρνεμίδης, Μπέφας, Πασχαλίδης, Κατσαούνης 46' Γκικόπουλος, Δανελιάν, Νικ.Βικελίδης, Αγγελάκης, Κίτσος, Καλτέκης και ο 17χρονος Κλεάνθης Βικελίδης.