2010. Ο Κάμπορα χορεύει ταγκό τον "συμπολίτη"

2010. Οι Ίβιτς, Βιτόλο και Χαλκιάς με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ακούνε τις σειρήνες της τούμπας και ανηφορίζουν Άνω Χαριλάου. Ο παοκ προσπαθούσε να κάνει ομάδα προσεταιρίζοντας πρώην παίκτες του Άρη, αλλά στις 14 Μαρτίου 2010 η βόλτα του από το Κλεάνθης Βικελίδης εξελίχτηκε σε εφιαλτικό ταγκό.

Ο Άρης με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χαβιέ Κάμπορα "γλέντησε" τον αιώνιο υποψήφιο πρωταθλητή και τον κέρδισε με 2-0, σε ένα ματς που το 3-0, το 4-0 αλλά και το 5-0 θα ήταν δικαιότερο.

Επιβλητικός ο Άρης, δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΠΑΟΚ, νικώντας τον με 2-0 με δύο απείρου κάλλους γκολ του έξοχου Κάμπορα.

Με τη δύναμη του κόσμου του που είχε κατακλύσει το « Κλεάνθης Βικελίδης», ο ΑΡΗΣ κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό, απέναντι σε ένα ΠΑΟΚ που δεν δικαιολόγησε τα όνειρα τίτλου που έκανε.

Ο Άρης μπήκε δυνατά και άρχισε να σφυροκοπά την άμυνα του Δικεφάλου. Στα πρώτα είκοσι λεπτά είχε κάνει ήδη τρεις φάσεις. Ακριβώς στο 20΄ λεπτό του αγώνος οι Κίτρινοι θα κερδίσουν πέναλτι. Ο Κάμπορα, “το κουνάβι”, θα εκτελέσει, αλλά η μπάλα θα πάει στο δοκάρι του Χαλκιά.

Πολλοί θα περίμεναν ότι η απώλεια του πέναλτι θα αποκαρδίωνε τους Αρειανούς. Τουναντίον! Μόλις δύο λεπτά μετά ο Αργεντίνος, πεισμωμένος από το λάθος του, θα οπλίσει και θα εκτελέσει άψογα με ένα από τα ωραιότερα γκολ που έχουν μπει ποτέ στο Χαριλάου.

Το α΄ μέρος θα κυλήσει με τον Άρη να είναι στο προσκήνιο, να δημιουργεί φάσεις. Ο ΠΑΟΚ σε μια περίπτωση με τον Λίνο θα προσπαθήσει να φτάσει στην ισοφάριση.

Το β΄ μέρος θα ξεκινήσει όπως τέλειωσε το πρώτο. Ο Άρης στο προσκήνιο, να παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο και ο ΠΑΟΚ να μην μπορεί να αντιδράσει. Το δεύτερο γκολ δε θα αργήσει να έρθει. Δράστης στο 65΄λεπτό και πάλι ο Λατινοαμερικάνος επιθετικός που θα κερδίσει τη μονομαχία από τον Μαλεζά και με φαντεζί κίνηση θα την στείλει συστημένη και χωρίς παραλήπτη στα ασπρόμαυρα δίχτυα. Το Χαριλάου είχε μετατραπεί σε ηφαίστειο!

Μετά το 70΄, και αφού ο Νέτο θα χάσει μία ακόμα σούπερ ευκαιρία, ο ΠΑΟΚ θα προσπαθήσει να αντιδράσει, αλλά θα είναι πια πολύ αργά. Δύο φάσεις με τον Λίνο και τον Βιερίνια δε θα ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον Σηφάκη.Στη συνέχεια ο διαιτητής Σπάθας θα αποβάλλει με δεύτερη κιτρινη κάρτα τον Σνάουτσερ και λίγο μετά τον Βιερίνια.

Το ματς ήταν ένας μεγάλος θρίαμβος, που γιορτάστηκε αναλόγως από τους 23.000 περίπου φίλους του Άρη. Παίκτες, προπονητές, φίλαθλοι, μέσα σε ένα ντελίριο ενθουσιασμού γιόρτασαν έντονα τη νίκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων ήταν οι εξής:

ΑΡΗΣ (Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο, Ναφτί, Κάλβο, Κόκε(90′ Χαβίτο), Νασούτι, Μεριέμ, Κάμπορα (86′ Τζόνσον), Πρίττας (69′ Νάτσο Γκαρσία).

ΠΑΟΚ (Σάντος): Χαλκιάς, Γκαρσία(68′ Κουτσιανικούλης), Βιτόλο, Σορλέν, Μουσλίμοβιτς(89′ Φωτάκης), Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Βιεϊρίνια, Ίβιτς(85′ Αραμπατζής), Σνάουτσνερ.

ΓΙΑ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Απολαύστε το κιτρινόμαυρο θρίαμβο στο παρακάτω link (ολόκληρο το ματς από το κανάλι yellow power, youtube)