1949: Δραματικό ντέρμπι με ισόπαλη έκβαση

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ 1-1

5-6-1949

Γήπεδο ΠΑΟΚ

Πάνω από οκτώ χιλιάδες θεατές που κατέκλυσαν το γήπεδο, παρά την καιρική αστάθεια, παρακολούθησαν ένα θαυμάσιο αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες της πόλης μας. Οι προσδοκίες όλων για ένα ποιοτικό αγώνα, παρά την κρισιμότητα του αγώνος, δεν διαψεύστηκαν, τουναντίον μάλιστα ήταν στιγμές που η ποιότητα του παιχνιδιού θα ικανοποιούσε και το πιο απαιτητικό φίλαθλο.

Ο αγώνας ήταν απογευματινός με ώρα ενάρξεως 5.30 και διαιτητή τον κύριο Ασπρογέρακα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός από την αρχή του παιχνιδιού, πίεσε από τα πρώτα λεπτά την άμυνα του Άρεως για να επιτύχει το γκολ. Με τους επιθετικούς του Τσινόπουλο, Χατζηαντωνίου και Βασιλειάδη ο ΠΑΟΚ θα δημιουργήσει αρκετές φάσεις που θα προβληματίσουν την άμυνα του Άρη. Ο Άρης όμως διέθετε κάτω από την εστία του τον αίλουρο Βελλιδη, που πραγματικά ήταν ανίκητος, με πολλές επεμβάσεις σωτήριες για την ομάδα του.

Ο Άρης σποραδικά θα κάνει αντεπιθέσεις επιζητώντας να αιφνιδιάσει με κάποιο γκολ.

Στο 23΄ , σε μια φάση διαρκείας στα καρέ του Άρεως, σε σουτ του Τσινόπουλο, ο Βελλιάδης θα υποχρεωθεί σε δύσκολη επέμβαση. Στη φάση αυτή, ο ΠΑΟΚ θα κερδίσει τρία συνεχόμενα κόρνερ που θα περάσουν ανεκμετάλλευτα.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Άρης θα φτάσει κοντά στο γκολ, όταν μετά από λάθος του Πατάκα, ο Γρηγοριάδης θα πάρει τη μπάλα, θα σουτάρει, αλλά ο Σαμαράς θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 30΄, μία ωραία ενέργεια του Χατζηαντωνίου θα καταλήξει σε σουτ άστοχο, πάνω από την εστία του Άρεως.

Στο 35΄ ο Άρης θα απειλήσει να ανοίξει το σκορ. Καζαντζής και Γρηγοριάδης θα συνεργαστούν, και ο τελευταίος θα εξαπολύσει ένα ισχυρό σουτ που θα περάσει ελάχιστα πάνω από την εστία του ΠΑΟΚ.

Ο Βελλιάδης κυρίαρχος στον αέρα, ενώ παρακολουθεί ο Καραγαβριηλίδης

Στο 43΄η τελευταίο φάση για τον ΠΑΟΚ.Από σέντρα στην περιοχή του Άρεως, ο Βασιλειάδης προ του Βελλιάδη που έκανε έξοδο, θα πιάσει άστοχη κεφαλιά.

Το β΄ημίχρονο

Το β΄ημίχρονο θα ξεκινήσει με τον αγώνα να είναι πιο ισορροπημένος και τις δύο ομάδες να αγωνίζονται παθιασμένα για τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ θα απειλήσει πρώτος, με τον Τσινόπουλο που θα βρεθεί μόνος απέναντι από τον Βελλιάδη, ο οποίος όμως, χειροκροτούμενος θα του αποσπάσει αστραπιαία την μπάλα.

Ο Άρης είναι τώρα αισθητά βελτιωμένος και θα κάνει την πρώτη φάση για το β΄ημίχρονο, με ένα δυνατό σουτ του Γρηγοριάδη που θα εξουδετερώσει ο Σαμαράς.

Στο 53΄ μία επικίνδυνη κάθοδος των παικτών του Άρεως θα καταλήξει σε φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Κοΐδης που σεντράρει στην περιοχή, η μπάλα περνά από έναν αμυντικό του ΠΑΟΚ και καταλήγει στον Καλτέκη, που με περίφημη κεφαλιά θα την καρφώσει στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1. Οι Αρειανοί στην κερκίδα πανηγυρίζουν για το γκολ της ομάδας τους.

Με ψυχολογία από το γκολ αλλά και από την κερκίδα, ο Άρης στα επόμενα πέντε λεπτά θα συνεχίσει επιθετικά, ζητώντας και ένα δεύτερο γκολ.

Γρήγορα όμως ο ΠΑΟΚ θα πάρει την πρωτοβουλία και θα βγει στην επίθεση για να ισοφαρίσει. Το 1-1 θα γίνει στο 61΄λεπτό, μετά από ενέργεια του Τσινόπουλου που θα περάσει τον Αμπραχαμιάν, θα δώσει στον Παπαδάκη που με ωραίο σουτ θα νικήσει τον Βελλιάδη. Είναι η σειρά των φίλων του ΠΑΟΚ να ξεσπάσουν σε θυελλώδεις πανηγυρισμούς.

Το ματς θα συνεχιστεί έχοντας πάρει ένα καλό ρυθμό, ενώ οι φάσεις μέχρι το τέλος θα διαδέχονται η μία την άλλη, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων.

Στο 65΄δυνατό σουτ του Τσινόπουλου θα φύγει άουτ. Στο 69΄ ο Βασιλειάδης θα βρεθεί μόνος με τον Βελλιάδη, θα θελήσει όμως να βάλει ένα θεαματικό τέρμα και θα δώσει την ευκαιρία στον τερματοφύλακα του Άρεως να του πάρει την μπάλα.

Στο 72΄ο Κοίδης θα κάνει ωραίο μπάσιμο από τα πλάγια, την σέντρα του όμως θα αποκρούσει δύσκολα ο Σαμαράς, τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.

Στο 75΄δύο συνεχόμενα κόρνερ του ΠΑΟΚ, με προσπάθειες του Τσινόπουλου και του Εμμανουηλίδη θα εξουδετερωθούν από τον γίγαντα Βελλιάδη.

Στο 80΄ επικίνδυνη αντεπίθεση του Άρεως, με τον Καζαντζή να αποφεύγει ωραία τον Πατάκα και να σουτάρει, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ θα αποσοβήσει το 1-2.

Στο 88΄ παραλίγο ο Καυταντζής του Άρεως να αποβεί μοιραίος για την ομάδα του και να σκοράρει με αυτογκόλ. Σε μια αμυντική του προσπάθεια θα κάνει μια απόκρουση που ευτυχώς για τον Άρη θα καταλήξει ξυστά από το δοκάρι του Βελλιάδη.

Κορυφαίοι από τον ΠΑΟΚ οι Τσινόπουλος, Παπαδάκης και Μουρατίδης.

Από τον Άρη πρώτος και καλύτερος ο τερματοφύλακας Βελλιάδης, ενώ ξεχώρισαν και οι Κοΐδης και Καζαντζής.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Βελλιάδης, Αμπραχαμιάν, Βουγιουκλής, Καυτζαντζής, Καραγαβριηλίδης, Νικολαΐδης, Κοΐδης, Καζαντζής, Γρηγοριάδης, Καλτέκης, Χαλυβόπουλος.

ΠΑΟΚ: Σαμαράς, Αρβανίτης, Πατάκας, Μουρατίδης, Ψωμάς, Εμμανουηλίδης, Γερμαλής, Βασιλειάδης, Τσινόπουλος, Παπαδάκης, Χατζηαντωνίου.