2016: Ντέρμπι με νεύρα, αλλά με το ίδιο αφεντικό

Με 69-77 πέρασε ο Άρης από το "κρατικό" της Πυλαίας και έδειξε για ακόμη μια φορά ποιος είναι το αφεντικό στην πόλη! Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κέρδισε δίκαια παρότι προκλήθηκε, ενώ χαρακτηριστικό είναι πως ο αγώνας είχε δύο διακοπές, η μία λίγο πριν την ολοκλήρωση του!

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Ο παοκ είχε ξεκινήσει καλύτερα και αιφνιδίασε τον Άρη. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν σύντομα ένα προβάδισμα που πήρε έφτασε και το +6, ενώ το ημίχρονο ήταν 39-33 υπέρ τους. Ο Άρης σε αυτό το διάστημα ήταν κακός επιθετικά, αλλά και άστοχος γενικά. Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παοκ να φτάνει στο 43-33. Από το σημείο εκείνο και μετά ο Άρης αντέδρασε. Ο Σχορτσιανίτης έκανε φάουλ και κάθισε στον πάγκο, ενώ οι παίκτες μας βελτίωσαν την ευστοχία τους και έφτασαν το παιχνίδι γρήγορα στο 48-48. Στο τέλος του δεκαλέπτου μάλιστα, πήραν το προβάδισμα 56-58 χάρη σε μακρινό τρίποντο του Μακνίλ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παοκ αντιστάθηκε μόνο στην αρχή, κρατώντας τον Άρη στο καλάθι, αλλά πάντα με το σκορ υπέρ του. Στα τελευταία λεπτά όμως οι παίκτες μας πέτυχαν καθοριστικά τρίποντα που έκαμψαν την αντίσταση των γηπεδούχων που κατάλαβαν πλέον πως δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα για να αποφύγουν το αναπόφευκτο.

Το ξέσπασμα του λιγοστού κόσμου στην κερκίδα επέφερε τραυματισμό από κορδέλα ενός κομισάριου του αγώνα, που διεκόπη για 20 λεπτά περίπου!

Ο Άρης απέδειξε ότι είναι φτιαγμένος με ποιοτικότερα υλικά που σε συγκεκριμένα διαστήματα μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Όταν ο Σχορτσανίτης αφοπλίστηκε λόγω φάουλ, ο ΠΑΟΚ δεν είχε τρόπο ν' ανταπεξέλθει, έχασε όλα τα αμυντικά ριμπάουντ και εκτροχιάστηκε επιθετικά, με αποτέλεσμα η ομάδα του Πρίφτη να φέρει τα πάνω κάτω. Ο ΜακΝιλ και ο Γουότερς βρήκαν στηρίγματα που έψαχναν στον Γουάιτ και στον Χάγκινς, ενώ ο παροπλισμένος Τσούπκοβιτς έκανε τη διαφορά μ' ένα σουτ.

Ο Άρης με τη νίκη του αυτή πλησίασε την ΑΕΚ και διεκδικούσε πλέον την τρίτη θέση στη βαθμολογία!

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-33, 56-58, 69-77

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 11 (1), Βασιλειάδης 15 (3), Μαργαρίτης 4, Μάρκοβιτς 2, Χάτσερ 16 (1), Λιάπης, Κακαρούδης 2, Τσόχλας 9 (2), Δέδας, Κώττας, Σχορτσανίτης 8, Ντούβνιακ 2

Αρης (Πρίφτης): Γουάιτ 13 (1), Γουότερς 17 (1), Κοέν 4, Μούρτος 4, Μακ Νιλ 19 (3), Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς 3 (1), Ζάρας 4, Χάγκινς 8, Σίμτσακ 2