1972: Νίκη επί του δικεφάλου στο κλείσιμο του πρωταθλήματος

Τη σεζόν 1971-1972 ο Άρης τερμάτισε στην 8η θέση του πρωταθλήματος, τη χειρότερη από την θέσπιση της Α’ Εθνικής τη σεζόν 1963-1964. Για την τελευταία αγωνιστική αντιμετώπισε τον Παοκ, στις 13 Ιουλίου 1972, σε έναν αγώνα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Παρά την έλλειψη βαθμολογικού ενδιαφέροντος το ντέρμπι είχε μεγάλη ένταση τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στις κερκίδες. Οι κίτρινοι μπήκαν αποφασισμένοι να κλείσουν με νίκη μία αποτυχημένη σεζόν, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ ανέτρεψαν γρήγορα το αρχικό προβάδισμα του Παοκ (24-10) το οποίο κράτησαν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Οι παίκτες του δικεφάλου απείλησαν σε κάποια σημεία της αναμέτρησης τους κίτρινους και πέρασαν μπροστά στο σκορ στις αρχές του Β’ ημιχρόνου,όμως οι παίκτες του Ανέστη Πεταλίδη εμφανίστηκαν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Ειδικά στο τελευταίο τρίλεπτο όλη η πεντάδα των κιτρίνων απέδωσε τα μέγιστα και τελικά πήρε τη νίκη με 79-73 (ημίχρονο 35-35).
Κορυφαίος παίκτης του Άρη ο Αλεξανδρής που υπήρξε αποτελεσματικότατος κάτω από τα καλάθια ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Κατριός,Ιωαννίδης. Από τον αντίπαλο καλύτεροι υπήρξαν οι Μπούσιος και Τσομπανάκης.
ΑΡΗΣ : Ιωαννίδης 17, Αντωνακόπουλος 14, Αλεξανδρής 20, Κατριός 12, Καλούδης 6, Χατζησταύρου 12
ΠΑΟΚ : Μπάζιος 9, Μπούσιος 23, Τσομπανάκης 18, Κανακάκης 12, Μιχόπουλος 4, Βασιλιάς 2, Παρασκευάς 2, Πετρογιάννης 2, Μελετιάδης 1