ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1960: Νίκη επί του δικεφάλου και κορυφή στο τοπικό πρωτάθλημα

Στις 11 Μαϊου 1960 ο Άρης αντιμετώπισε για το τοπικό πρωτάθλημα τον Παοκ με στόχο τη νίκη που θα τον έφερνε στην κορυφή της βαθμολογίας.

(στο εξώφυλλο φάση από το παιχνίδι με τον Στέργιο Γούσιο αριστερά)
Στο γήπεδο της ΧΑΝΘ όπου βρέθηκαν πάνω από 4000 φίλοι των 2 ομάδων δημιουργώντας πανηγυρική ατμόσφαιρα ο Άρης επιβλήθηκε με 53-51 (26-25 ημίχρονο) . Οι κίτρινοι που εμφανίστηκαν πιο εύστοχοι και ψύχραιμοι από τους αντιπάλους τους κράτησαν διαρκώς το προβάδισμα από το 8ο λεπτό και έφτασαν στη μεγάλη νίκη. Παρά τη μικρή τελική διαφορά στο σκορ ο Άρης δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να φτάσει στη νίκη, οι παίκτες του Παοκ που κατά βάση έπαιξαν μέτρια γλύτωσαν τον διασυρμό κυρίως λόγω των λαθών των κιτρίνων που δεν κατάφεραν να κρατήσουν τις μεγάλες διαφορές που απέκτησαν κατά τη διάρκεια του αγώνα. Με αυτή τη νίκη ο Άρης ισοβάθμισε στην πρώτη θέση με το δικέφαλο 1 αγωνιστική πριν το τέλος έχοντας εξασφαλίσει από καιρό την πρόκριση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα.

1960-aris-paok-53-51-base2.jpgΟπαδοί και πάικτες πανηγυρίζουν μαζί μετά τη λήξη του αγώνα
Από τον Άρη κορυφαίος υπήρξε ο διεθνής Γούσιος ο οποίος εξαφάνισε τον προσωπικό του αντίπαλο Οικονόμου, ο Στέλιος Μπουσβάρος προκάλεσε μεγάλα προβλήματα στην άμυνα του Παοκ ενώ οι Ρόκκος και Μακρής έπαιξαν υποδειγματική άμυνα. Από την άλλη αυτός που κράτησε τον Παοκ μέσα στο παιχνίδι ήταν ο Κλάγκας.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Γούσιος 20, Ρόκκος 12, Μπουσβάρος 14, Κωσταντάρας 2, Φουρουτζόπουλος, Μακρής 3, Καραμήτσος, Παπαδάκης
ΠΑΟΚ : Θεοδωρίδης 4, Οικονόμου 15, Κλάγκας 7, Στάλλιος 9, Πασχάλης 6, Κωνσταντινίδης 4, Γουγούλης 2, Κόκκος 4